StoryEditor

Rynek zbóż: kompletny zastój w skupach

Tymi słowami przedstawiciele całkiem sporej części sondowanych przez nas skupów podsumowali mijający tydzień. Ceny podążają za handlem – w większości przypadków także stoją w miejscu.
17.05.2019., 10:05h
Trzeba przyznać, że przez ostatnie tygodnie ceny na rynku zbóż zachowują się bardzo konsekwentnie. Nie inaczej jest w najnowszej odsłonie naszej redakcyjnej sondy cenowej. Kilka skupów nieco obniżyło stawki, ale są też takie, które je podniosły. Podwyżki jednak są mniejsze od obniżek. Wzrostów cen w skupach można się spodziewać w niektórych punktach w woj. podkarpackim, podlaskim czy śląskim. Na obniżki natomiast w tym tygodniu zdecydowały się niektóre skupy w woj. pomorskim, lubelskim, opolskim czy zachodniopomorskim.

Brak chętnych do sprzedaży

Jeszcze przed tygodniem pisałem o tym, że niektóre paszarnie same wypytują rolników o towar. W tym tygodniu jak informują sami skupujący sytuacja zmieniła się i kontrahentów jest zdecydowanie mniej. Przyznają, że choć handel trwa to rolnicy są już mniej chętni do sprzedaży. Delikatne, acz systematyczne obniżki spowodowały, że cena zbytu stała się dla nich mniej atrakcyjna. Poza tym można też usłyszeć opinie, że susza z początku wiosny na pewno spowoduje obniżenie plonów tegorocznych zbóż, mimo że w wielu regionach spadł ostatnio przyzwoity deszcz.

Średnie ceny zbóż z naszej najnowszej sondy cenowej:

  • pszenica konsumpcyjna – 761 zł/t,
  • pszenica paszowa – 747 zł/t,
  • żyto – 653 zł/t,
  • pszenżyto – 710 zł/t,
  • jęczmień – 725 zł/t,
  • kukurydza sucha – 672 zł/t.

Aktualne ceny skupu w swoim regionie znajdziesz tutaj.


Co na europejskim podwórku?

Zachód Europy borykał się z podobną do naszej pogodą. Przed deszczami we Francji i Niemczech także mówiło się o suszy, teraz jednak po deszczach nastroje znacznie się poprawiły, a prognozy zbiorów płynące z tamtejszych rynków są optymistyczne i zakładają nawet, że plony pszenicy będą najlepsze od 4 lat.
Z kolei na Ukrainie tamtejsi rolnicy nie mają powodów do narzekania. Jak podał UkrAgro Consult rozwój zarówno zbóż ozimych i jarych jest szybszy o 5–7 dni niż w średniej wieloletniej. W kwietniu natomiast spadła ilość wody odpowiadająca 95% średniej dla tego miesiąca. Korzystna pogoda i warunki rozwoju zatem zwiększają prognozy zbiorów nie tylko zbóż na Ukrainie. Dobra sytuacja jest także w Rosji. USDA przewiduje, że zbiory będą rekordowo wysokie i wyniosą 77 mln ton.


Giełdy w górę

Matif zakończył notowania dla pszenicy w tym tygodniu na poziomie 173,75 euro/t (kontrakt wrześniowy). Cały tydzień na tej giełdzie obserwowaliśmy wzrosty. Pszenica na CBoT w Chicago wyceniana jest obecnie na 172,3 $/t (kontrakt lipcowy). Tutaj także od początku tygodnia mamy do czynienia ze wzrostami.

jd, fot. Sierszeńska

Przy okazji zapraszamy serdecznie wszystkich na Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową, która odbędzie się już 28 maja 2019, w Hotelu Delicjusz w Stęszewie k. Poznania. Szczegóły nt. Giełdy organizowanej przez redakcję top agrar Polska oraz warunki udziału na stronie http://tap.pwrwydawnictwo.pl/gielda. Zachęcamy do udziału!

Giełda Rzepaczano-Zbożowa
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:09