StoryEditor

Rynek zbóż: na świecie dzieje się więcej niż w kraju

Tak to już zwykle jest, że w okresach przedświątecznych ruch w handlu zbożem wyhamowuje. Nie inaczej jest teraz.
30.03.2018., 10:03h
Dawno już nie mieliśmy tak długiego okresu bez większych zmian cen. Stawki za ziarno nie uległy diametralnym zmianom od sierpnia 2017 r. Nasza sonda z 30 sierpnia 2017 r. pokazuje, że za pszenicę konsumpcyjną można było dostać wtedy 610–700 zł/t netto, w zależności od regionu kraju. Najczęściej jednak stawki wynosiły 640–680 zł/t. Dzisiaj za ten towar można otrzymać od 615 do 700 zł/t, a w większości skupów stawki oscylują w granicach 640–660 zł/t. Pomijając lokalne i chwilowe większe zapotrzebowanie zwiększające nieco ceny skupu można śmiało powiedzieć, że od 8 miesięcy mamy minimalne ruchy cenowe na rynku zbóż.
Taką stałość można by uznać za coś dobrego, bo przecież niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, że ceny potrafiły spaść o 20–30% w ciągu 1–2 tygodni.

Jakie widoki na przyszłość?

Patrząc na stan zbóż ozimych w kraju raczej można być spokojnym o ich kondycję. Nieco gorzej może być ze zbożami jarymi, których spodziewamy się więcej w tym roku. Wielu rolników planowało zasiać je jeszcze przed Wielkanocą, jednak pogoda pokrzyżował plany. Na Kujawach czy Mazowszu dopadało śniegu, a w innych regionach kra...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:06