StoryEditor

Rynek zbóż: na świecie dzieje się więcej niż w kraju

Tak to już zwykle jest, że w okresach przedświątecznych ruch w handlu zbożem wyhamowuje. Nie inaczej jest teraz.
30.03.2018., 10:03h
Dawno już nie mieliśmy tak długiego okresu bez większych zmian cen. Stawki za ziarno nie uległy diametralnym zmianom od sierpnia 2017 r. Nasza sonda z 30 sierpnia 2017 r. pokazuje, że za pszenicę konsumpcyjną można było dostać wtedy 610–700 zł/t netto, w zależności od regionu kraju. Najczęściej jednak stawki wynosiły 640–680 zł/t. Dzisiaj za ten towar można otrzymać od 615 do 700 zł/t, a w większości skupów stawki oscylują w granicach 640–660 zł/t. Pomijając lokalne i chwilowe większe zapotrzebowanie zwiększające nieco ceny skupu można śmiało powiedzieć, że od 8 miesięcy mamy minimalne ruchy cenowe na rynku zbóż.
Taką stałość można by uznać za coś dobrego, bo przecież niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, że ceny potrafiły spaść o 20–30% w ciągu 1–2 tygodni.

Jakie widoki na przyszłość?

Patrząc na stan zbóż ozimych w kraju raczej można być spokojnym o ich kondycję. Nieco gorzej może być ze zbożami jarymi, których spodziewamy się więcej w tym roku. Wielu rolników planowało zasiać je jeszcze przed Wielkanocą, jednak pogoda pokrzyżował plany. Na Kujawach czy Mazowszu dopadało śniegu, a w innych regionach kra...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:45