StoryEditor

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Stabilność na rynkach rolniczych jest zjawiskiem pożądanym. W przypadku jednak stabilnych cen skupu zbóż życzyli byśmy sobie, żeby były one jednak trochę wyższe.
20.04.2018., 13:04h
Jak wynika z obserwacji rynku, rozmów z rolnikami i ze skupującymi największe zapotrzebowanie jest teraz na jęczmień i pszenżyto. Niestety nie przekłada się to na podwyżki, choć jedyne i raczej niewielkie zarazem, jakie można zaobserwować dotyczą tych gatunków właśnie. Symboliczne 5 do 10 zł/t podrożał jęczmień w Wielkopolsce i na Pomorzu, 20 zł/t w woj. podlaskim i lubelskim, aż 50 zł/t w jednym ze skupów ponownie w Wielkopolsce. Pszenżyto natomiast podrożało o 10–30 zł/t w woj. wielkopolskim i 10 zł/t w woj. pomorskim i opolskim. Najwięcej za jęczmień paszowy płacą dziś w woj. pomorskim i podlaskim 660 zł/t netto, a najmniej w woj. opolskim 550 zł/t. Najwyższe stawki za pszenżyto są w woj. pomorskim 620 zł/t, a najniższe w woj. podlaskim. Pozostała część kraju nie przejawia zainteresowania tymi zbożami, co skutkuje obowiązywaniem zeszłotygodniowych cenników.

Jest też kilka zmian w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Podrożała ona o 10 zł/t w woj. podlaskim i wielkopolskim i o 20 zł/t w woj. kujawsko-pomorskim. Za pszenicę płacą dziś najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim 710 zł/t, a najmniej w woj. lubelskim 615 zł/t.

W...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:57