Rolnicy, którzy teraz zamierzają sprzedać zboże nie powinni narzekać na poziom cen. Inaczej jest z tymi, którzy z powodu niższych plonów zeszłorocznych czy poziomu produkcji trzody zmuszeni są do kupowania ziarna na paszę. Dla nich wysokie ceny oznaczają wzrost kosztów produkcji żywca, który na dzień dzisiejszy osiąga maksymalnie 4 zł/kg żywej wagi. Za poszukiwany na rynku jęczmień paszowy sprzedający żądają przynajmniej 800 zł/t netto, chociaż są regiony, gdzie producenci świń mogą go zakupić nieco taniej.
W skupach w tym tygodniu najczęściej cisza i spokój jeśli chodzi o cenniki. W niektórych trwa jeszcze inwentaryzacja, a niektóre nie wznowiły jeszcze skupu po przerwie świąteczno–noworocznej, bo muszą sprzedać zmagazynowany towar. W kilku przypadkach można doszukać się podwyżek, np. w woj. pomorskim w jednym z punktów wzrosły ceny niemal za każde skupowane zboże od 10 do 30 zł/t. Generalnie jednak wzrosty cen są sporadyczne i wynoszą do 30 zł/t.
Za pszenicę konsumpcyjną w zależności od regionu kraju można dziś otrzymać 780–850 zł/t netto, a za paszową od 700 do 840 zł/t. Żyto paszowa kosztuje 650–700 zł/t, pszenżyto 69...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rynek zbóż: w skupach ceny zmrożone
W wielu skupach od początku roku ceny skupu zbóż nie uległy zmianom. Można lokalnie zaobserwować niewielkie podwyżki, ale na pewno nie jest to trend ogólnokrajowy.