StoryEditor

Rzepak pod Parczewem

Radykalnie wzrosła powierzchnia zasiewów rzepaku na gorszych glebach i przy surowszym klimacie. Udowodniły to 12 już z rzędu spotkania na demonstracyjnych polach rzepakowych zorganizowane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Oleistych we wsi Plebania Wola w gminie Dębowa Kłoda w pow. parczewskim, na których pojawiły się tłumy rolników z Polesia Lubelskiego i Podlasia.
17.06.2014., 16:06h

Jeszcze kilkanaście lat temu w tych stronach, gdzie dominują gleby klas IV i rozwinięta jest towarowa produkcja wieprzowiny oraz mleka pod rzepakiem było zaledwie 1−2% powierzchni pól. Teraz szacuje się, że w pow. parczewskim obsiewa się nim ponad 7%, wcale nie kosztem hodowli.

− Taki dynamiczny rozwój stał się możliwy dzięki produkcji biopaliw, konieczności łamania monokultury zbóż oraz nieustannej koncentracji towarowych gospodarstw – mówi Szymon Kuczyński, wiceprezes zrzeszenia.

Stan tamtejszych rzepaków, mimo zbyt obfitych opadów jest wysoki, zapowiadają się bardzo dobre zbiory. Po lustracji poletek z rzepakiem i pszenicą odbyło się seminarium o problemach agrotechnicznych i rynkowych związanych z produkcją rzepaku. Firmy handlowe przedstawiały swoje propozycje zbytu, ale niestety żadna z nich nie wyjawiła konkretnych cen.
as

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:36