StoryEditor

Rzepak: raczej mało optymistycznie na rynku

Z cenami rzepaku jest jak z cenami zboża – praktycznie nic się nie dzieje. Obecne stawki są mówiąc delikatnie niezadowalające. A poprawy nie widać.
16.04.2018., 14:04h
Od początku roku ruch w interesie rzepakowym mocno przystopował. Wszystko za sprawa niskich cen skupu. W połowie grudnia 2017 r. rzepak kosztował w skupach do 1590 zł/t, a 4 stycznia większość ofert opiewała już na kwotę poniżej 1500 zł/t. Dziś najwyższe stawki wynoszą 1500 zł/t i to tylko w jednym ze sprawdzanych przez nas punktów. Najczęściej za rzepak można otrzymać 1440–1470 zł/t.

Podobnie jak przy zbożach rolnicy często pytają w skupach o ceny. To oznacza, że jeszcze pewna pula towaru pozostaje w gospodarstwach. Padają też pytania o ceny rzepaku na najbliższe żniwa. Stawki są niewiele wyższe od obecnych, najczęściej o kilkadziesiąt złotych.

W Stanach sojowy problem

Przy okazji komentarza do zeszłotygodniowej sondy cenowej zbóż pisałem o tym, że w Stanach rolnicy boją się o przyszłe plony pszenicy ze względu na niskie temperatury i niedobór opadów. Ale to nie jedyne zmartwienie amerykańskich rolników. W poprzednią środę Chiny nałożyły dodatkowe cło na soję importowaną z USA. To odwet za to, że Stany nałożyły wcześniej cła na niektóre towary importowane z Chin właśnie. To oznacza, że farmerzy w Stanach będą mieli problem ze sprzedażą soi. Zaczęli więc działać i kontraktować przyszłe zbiory. Na dzień dzisiejszy już 40% amerykańskiej soi jest zakontraktowane. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 20%. Ale cło to nie koniec problemów. W tym roku w USA soja po raz pierwszy od 35 lat przewyższy areałem uprawy kukurydzę. To oznacza, że na tamtym rynku będzie jeszcze więcej soi do sprzedania. A Chiny jako spory jej odbiorca mogą się teraz zwrócić w stronę Brazylii i z nią handlować. Taka sytuacja może wprowadzić zamieszanie na rynku roślin oleistych, a to może przełożyć się na ceny naszej rodzimej rośliny oleistej, czyli rzepaku.

Giełdy w dół

Na europejskiej giełdzie rzepak w kontrakcie majowym wyceniono w piątek 13 kwietnia na 346,5 euro/t. Ostatnio rzepak na giełdzie raczej zyskiwał, tym razem zaliczył niewielki spadek o 1,5 euro/t w stosunku do notowania z 12 kwietnia.
Po środowym komunikacie Chin w Stanach traci soja i olej sojowy. Za nasiona w kontrakcie majowym w piątek płacono na giełdzie 387 $/t.
Sprawdź tutaj aktualne ceny rzepaku.

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 13:49