– Saatbau to firma rolnicza. Myślimy i planujemy długoterminowo. Prywatyzacja Centrali Nasiennej w Środzie Śląskiej zaczęła się w 2009 r. i ostatecznie zakończyła się w 2012 r. Było dla nas jasne, że Centrala Nasienna będzie nadal funkcjonować i się rozwijać – podkreślał Hans Ecker, Prezes zarządu Spółdzielni Austriackich Rolników. Saatbau Polska jest dla nas wzorcowym przykładem prywatyzacji. Polska dokonała ogromnego rozwoju w ostatnich 10 latach i cieszę się, że firma Saatbau Polska także miał w tym swój udział – dodał.
Główna siedziba Saatbau Polska mieści się w Środzie Śląskiej. Firma dysponuje także magazynami w Olszance, Kurowie i Wierzbowie oraz 5 zakładami przerobu nasion w takich lokalizacjach, jak: Środa Śląska, Oława, Oleśnica, Wołów, Kobierzyce. Partnerami Saatbau są HR Smolice, a także firma Danko.
– Zainwestowaliśmy 45 mln złotych w rozwój Saatbau Polska i ta inwestycja już procentuje – mówił Josef Fraundorfer, Prezes zarządu Saatbau Linz podczas gali uświetniającej jubileusz 10-lecia Saatbau Polska.
Średnio 5000 ha produkcji nasiennej co sezon, rocznie 300-350 plantacji nasiennych, ponad 200 plantatorów (gospodarstw indywidualnych i spółek rolniczych). W Saatbau produkowane są oziminy takie, jak: pszenica ozima – oścista i bezostna, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime (także hybrydowe), rzepak ozimy, natomiast jare: pszenica bezostna i oścista, jęczmień, pszenżyto, owies, soja, kukurydza.
– Saatbau Polska posiada 5 zakładów przerobu nasion, jednym z najbardziej nowoczesnych jest zakład w Oławie, gdzie przerabiany jest rzepak, jęczmień, soja oraz groch siewny. Nie bez znaczenia jest fakt, że 97% naszej sprzedaży stanowią nasiona wyprodukowane w Polsce – podkreślał Zygmunt Król, Prezes Saatbau Polska.
Licznie przybyli goście składali gratulacje i życzyli sukcesów na kolejne lata. Jubileusz uświetnił występ zespołu Tulia.
StoryEditor
Saatbau Polska – to już 10 lat!
Saatbau jest spółdzielnią rolniczą, która powstała w 1950 r. w Austrii. Obecnie ma zasięg europejski. W Polsce jej obecność zaczęła się wraz z prywatyzacją Centrali Nasiennej w Środzie Śląskiej.