StoryEditor

Scenariusze zmiany klimatu i jego konsekwencje

Aby prognozować zmiany temperatury i innych parametrów klimatycznych przewiduje się wieloletnie tempo zwiększania się zawartości CO2 w atmosferze i rozważają różne scenariusze tej sytuacji.
21.04.2022., 12:04h
Scenariusze zmian klimatu noszą akronim RCP (Representative Concentrations Pathways) i przypisane są im różne wartości globalnego wymuszenia radiacyjnego (zmiany bilansu promieniowania w atmosferze związanej z zaburzeniem w systemie klimatycznym) w górnych warstwach atmosfery, prognozowanego na koniec XXI w. Aktualnie wynosi ono 3 W/m² i jest zależne od zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze – w 2020 r. było to 410 ppm CO2.

Scenariusze zmian klimatu
  • RCP 2.6 – zakłada stabilizację ilości CO2 na poziomie 400 ppm pod koniec stulecia i utrzymanie wzrostu średniej temperatury o 1,5°C względem okresu przedindustrialnego (1850–1900). Biorąc pod uwagę, że poziom 400 ppm został już przekroczony, scenariusz ten uznaje się więc za mało realny.
  • RCP 4.5 – przewiduje wyraźny spadek zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze w połowie stulecia oraz osiągnięcie w roku 2100 stężeń CO2 ok. 540 ppm i wzrost średniej temperatury o ok. 2,5°C pod koniec XXI w.
  • RCP 6.0 – uwzględnia stopniowy wzrost emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie poziomu stężeń CO2 do ok. 650 ppm i wymuszenia radiacyjnego 6.0 [W/m2]. Średnia temperatura globaln...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 14:54