StoryEditor

Scenariusze zmiany klimatu i jego konsekwencje

Aby prognozować zmiany temperatury i innych parametrów klimatycznych przewiduje się wieloletnie tempo zwiększania się zawartości CO2 w atmosferze i rozważają różne scenariusze tej sytuacji.
21.04.2022., 12:04h
Scenariusze zmian klimatu noszą akronim RCP (Representative Concentrations Pathways) i przypisane są im różne wartości globalnego wymuszenia radiacyjnego (zmiany bilansu promieniowania w atmosferze związanej z zaburzeniem w systemie klimatycznym) w górnych warstwach atmosfery, prognozowanego na koniec XXI w. Aktualnie wynosi ono 3 W/m² i jest zależne od zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze – w 2020 r. było to 410 ppm CO2.

Scenariusze zmian klimatu
  • RCP 2.6 – zakłada stabilizację ilości CO2 na poziomie 400 ppm pod koniec stulecia i utrzymanie wzrostu średniej temperatury o 1,5°C względem okresu przedindustrialnego (1850–1900). Biorąc pod uwagę, że poziom 400 ppm został już przekroczony, scenariusz ten uznaje się więc za mało realny.
  • RCP 4.5 – przewiduje wyraźny spadek zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze w połowie stulecia oraz osiągnięcie w roku 2100 stężeń CO2 ok. 540 ppm i wzrost średniej temperatury o ok. 2,5°C pod koniec XXI w.
  • RCP 6.0 – uwzględnia stopniowy wzrost emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie poziomu stężeń CO2 do ok. 650 ppm i wymuszenia radiacyjnego 6.0 [W/m2]. Średnia temperatura globaln...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:36