StoryEditor

Seminaria uprawowe 2020: Orać czy nie orać?

Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej rolników, zwłaszcza po ostatnich dwóch bardzo suchych sezonach pojawia się coraz więcej dylematów związanych z uprawą gleby. Jak to zwykle w życiu bywa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi i zarówno uprawa płużna, jak i bezpłużna mają swoje zalety i wady.
07.01.2020., 13:01h
Trzeba zatem przestać myśleć standardowo i elastycznie dopasowywać uprawę gleby nie tylko do rodzaju gleby, ale także do warunków pogodowych, przekonywał podczas naszych seminariów uprawowych pod Lublinem dr Hansgeorg Schoenberger.

– W 17-letnim doświadczeniu przeprowadzonym na bardzo dobrej glebie lessowej z uprawą bezpłużną okazało się, że koncentracja P2O5 ulega zubożeniu przemieszczając się w głąb profilu glebowego. Największa jego koncentracja, podobnie jak i potasu oraz zawartość materii organicznej była w warstwie 10-15 cm gleby. Obserwowaliśmy natomiast zubożenie warstwy podornej (w zakresie 30–60 cm) w fosfor oraz materię organiczną – wyjaśniał doradca z NU Agrar.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się uprawa pasowa gleby. Można powiedzieć, że jest to ekstensywna uprawa gleby, ponieważ minimalizujemy zabiegi uprawowe – mieszanie gleby do pasów gleby, a nie wzruszamy jej na całej powierzchni.
– W tym systemie nie mieszamy słomy z glebą, a wartością dodaną jest możliwość połączenia uprawy gleby ze zlokalizowanym głębokim nawożeniem oraz siewem w jednym przejeździe. Co nie jest bez znaczenia w ostatnich, bardzo suchych latach – mówił dr Schoenberger. W wieloletnich doświadczeniach z różnymi systemami gleby okazało się, że w korzystnych pogodowo latach nie było większych różnic pomiędzy różnymi systemami gleby, tj. orką, uprawą bezpłużną czy też strip-till. Zaobserwowano jednak, że system strip-till nie zawsze sprawdza się na ciężkich glebach, zwłaszcza w wilgotnych latach. Trzeba także pamiętać, że w tym systemie bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie stanowiska, tj. uprawa ścierniska – ściernisko powinno być niskie, słoma bardzo dobrze rozdrobniona i równomiernie rozprowadzona na polu.

Uprawa pasowa jest interesująca dla tych rejonów, gdzie trzeba liczyć się z okresami suszy, mniejszą zasobnością w składniki pokarmowe i wszędzie tam, gdzie np. dobrze sprawdził się system głębokiej uprawy gleby gruberem połączonej z wgłębnym zlokalizowanym nawożeniem – podkreślał doradca.

Więcej na temat zalet i wad uprawy pasowej gleby (strip-till) oraz różnych systemów uprawy gleby przeczytacie w najbliższym numerze top agrar Polska.

mwal, jd

Fot. jd, mwal


Partner główny seminariów uprawowych:

Partner seminariów uprawowych:
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:58