Zalety nawożenia siarką zostały zaprezentowane na poletkach doświadczalnych z takimi uprawami, jak ziemniaki, pszenica i kukurydza. Jedno z doświadczeń prezentowało np. efekt nawożenia wyłącznie nawozami NPK i porównanie do obiektu nawożonego NPK z siarką. Przy okazji doświadczeń zaprezentowano działanie nawozu siarkowo-wapniowego AgroSupra S, który ma nie tylko uzupełniać niedobory składników u roślin, ale także wpływać na poprawę właściwości fizycznych gleby. Nawóz zawiera 42,5% SO3 oraz 30,2% CaO, czyli w przeliczeniu na czysty składnik odpowiednio 17% siarki i 22% wapnia.
Rośliny energetyczne zostały omówione podczas wykładu, który w głównej mierze był poświęcony nieznanemu jeszcze u nas rokitnikowi. Poza tym w Stacji założona jest plantacja roślin energetycznych, m.in. właśnie rokitnika, rdestu ostrokończystego, wierzby wiciowej, miskantusów, perzu wyniosłego i palczatki Gerarda.
Organizatorami spotkania były Katedra Agronomii ZUT oraz firma Ekotech–IP. Odbyło się ono 26 czerwca 2014 r.
jd
StoryEditor
Siarczan wapnia i rośliny energetyczne
Nawożenie roślin siarką oraz uprawa roślin energetycznych w warunkach naszego kraju były głównymi tematami seminarium zorganizowanego w Stacji Doświadczalnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Lipniku.