StoryEditor

Silny mróz będzie katastrofą dla ozimin

Trwająca w kraju huśtawka pogodowa sprawia, że oziminy nie są w pełni przygotowane do spoczynku zimowego. Również obecny stan gleby nie służy ich zimotrwałości.
02.01.2018., 16:01h
Aby oziminy były optymalnie przygotowane do spoczynku zimowego pogoda powinna bardziej oscylować w kierunku trwałego i stopniowego oziębiania się, bez systematycznych powrotów dodatnich temperatur. Chodzi tym razem właśnie o długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur, które spotęgują i utrwalą na długi czas zimotrwałość roślin.

Niestety, trudne warunki siewu ozimin i w wielu przypadkach niedotrzymane optymalne ich terminy sprawiły, że wiele plantacji nie prezentuje dobrej kondycji fizjologicznej, zatem ich zimotrwałość chociażby z tego powodu także nie jest wystarczająca. Na domiar złego szerzą się choroby (na zbożach septorioza i mączniak, a na rzepaku sucha zgnilizna kapustnych), które dodatkowo obniżają ten potencjał przed spoczynkiem zimowym.

Nie zamarzła również gleba i jest silnie przesączona wodą, gdyż w wielu regionach kraju średnie roczne opady są wyższe od wartości z wielolecia o 35–50%. Sumując ten scenariusz można podjąć się stwierdzenia, że większe gwałtowne mrozy są obecnie potencjalnym dużym zagrożeniem dla większości upraw. Mogłaby je obecnie uchronić tylko okrywa śnieżna, lecz jeśli na obecną kondycję roślin i stan gleby spadnie zbyt dużo śniegu i pokrywa będzie zalegał kilka tygodni, to spowoduje tzw. wyprzenie roślin. Zamiast spoczynku zimowego, trwa bowiem ich pełzająca wegetacja, zatem potrzebują one do życia zarówno dostępu powietrza, jak i światła.

Czy zatem pogoda w najbliższych dniach będzie na tyle łaskawa, że spełni wymagania roślin do pełnego zahartowania się i uzyskania wysokiego stopnia mrozoodporności i zimotrwałość – czas pokaże. Stawka jest naprawdę wysoka, a ryzyko niespełnienia oczekiwań – dość duże.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. sierpień 2024 20:21