Wyczekiwany od miesięcy deszcz dla rolników jest błogosławieństwem, ale skupujący już zaczynają się martwić, że kolejne zapowiadane opady nie tylko przesuną w czasie żniwa, ale mogą też pogorszyć jakość ziarna.
Nie są to obawy bezpodstawne, bo przecież wciąż pamiętamy poprzednie, mokre żniwa, które trwały nawet do września. Padające w niektórych rejonach niemal bez przerwy deszcze w okresie żniwnym spowodowały ekstremalne przesunięcie koszenia zbóż i w konsekwencji spadek parametrów zbieranego ziarna – przede wszystkim liczby opadania, która spadała na skutek porastania ziarna. Już można usłyszeć opinie, że okres deszczowy może potrwać nawet parę tygodni, a wtedy pogorszenie jakości ziarna stanie się realne.
Tydzień pod znakiem podwyżek
Podwyżki dotyczą przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej. W tym tygodniu widać zauważalny trend zwyżkowy. Stawka za najlepszą jakościowo pszenicę osiągnęła poziom 760–765 zł/t netto. Więcej niż przed tygodniem skupów zaczęło oferować 700 i więcej zł/t za ten towar.
Ruszyło się też na rynku jęczmienia z tegorocznych zbiorów. Stawki zaczęły nico rosnąć za ziarno o bazowej gęstości 62 kg/hl. Niestety sporo koszonego jęczmienia dawało ziarno o gęstości poniżej tego progu. Jednak w natłoku wszystkich tegorocznych niekorzystnych okoliczności okazało się, że skupy dopłacają za ziarno o wyższej niż bazowa gę...