StoryEditor

Słodki silos góruje nad Miejską Górką

Aż 65 metrów wysokości i 47 metrów średnicy mierzy oddany właśnie oficjalnie do użytku magazyn na cukier w Miejskiej Górce pod Rawiczem. Inwestycja Pfeifer & Langen w tej należącej do ich jednej z trzech wielkopolskich cukrowni „pochłonęła” 13 tys. ton betonu i ok. 600 ton stali. Pomieści aż 60 tys. ton cukru.
14.12.2022., 18:12h
Nim zaproszeni goście zasiedli w przygotowanej na tę okazję sali u stóp gigantycznego silosu, o muzyczną oprawę zadbał kwartet jazzowy pod dyrekcją Jarosława Maćkowiaka.

Kwartet jazzowy
Kwartet jazzowy

Uwe Schöneberg: Byliśmy przekonani, że ta inwestycja nam wszystkim się opłaci

Pierwsza na scenie pojawiła się Tamara Nosarzewska, członkini zarządu Pfeifer & Langen Polska S.A., która powitała przybyłych gości, przypominając, że zaledwie rok temu w podrawickiej Miejskiej Górce wbudowany został kamień węgielny, a już teraz możemy się cieszyć z zakończenia inwestycji, która zostanie włączona do eksploatacji 20 grudnia 2022 roku.

– Zrealizowaliśmy pierwsze duże przedsięwzięcie w tej lokalizacji – zauważyła na wstępie.

Tamara Nosarzewska
Tamara Nosarzewska

Na uroczystości otwarcia nie zabrakło oczywiście Uwe Schöneberga, prezesa Pfeifer & Langen Polska S.A., który dziękując wszystkim za zaangażowanie poinformował, iż inwestycja pochłonęła 54 mln złotych.

– Planując inwestycję, mieliśmy ogromną w wiarę w sens tego przedsięwzięcia – mówił prezes Schöneberg. – Że w dalszym ciągu będziemy mieli okazję współpracować z całym przemysłem buraka cukrowego, i że ten zakład w Miejskiej Górce ma przed sobą znakomitą przyszłość. Od samego początku byliśmy przekonani, że ta inwestycja nam wszystkim się opłaci.

Uwe Schöneberg
Uwe Schöneberg

– Chcieliśmy – kontynuował po chwili prezes – by przyczyniła się ona do dalszego rozwoju tego zakładu, żeby dała pracownikom tej cukrowni poczucie bezpieczeństwa, a naszym kontrahentom zadowolenie – dodał, życząc wszystkim zainteresowanym bardzo dobrych przyszłych kampanii.

Jacek Sobczyński: Ten silos to spełnienie moich marzeń

Jacek Sobczyński, dyrektor Cukrowni Miejska Górka łamiący głosem wyznał, że to spełnienie jego marzeń, podkreślając, iż z tak świetnym zespołem warto marzyć, warto podejmować ryzyko związane z tak dużymi inwestycjami.

– Pamiętam nasze chwile wahania, czy przed rozpoczęciem kampanii będziemy w stanie dodatkowo wybudować łącznik między starym a nowym silosem, mieliśmy z tym potężny dylemat. Ale na szczęście się udało.

Jacek Sobczyński
Jacek Sobczyński (w pierwszym rzędzie, pierwszy z prawej)

Dyrektor Sobczyński dziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a szczególnie plantatorom za wsparcie, za zaangażowanie, za doping, za to, że podobnie jak władze grupy cukrowej czują potrzebę rozwoju, chcą zwiększać produkcję i rozwijać cukrownictwo.
– Chciałbym, szanowni Państwo, żeby to był nasz pierwszy tak duży krok inwestycyjny. Żeby za nim nastąpiły kolejne – dodał.
Jak słyszymy, w kolejnych etapach ma tutaj powstać nowoczesna oczyszczalnia ścieków, jak również kotłownia na gaz ziemny.

„Magazynowany cukier nie ma kontaktu z betonem”

O szczegółach inwestycji informował Sebastian Rode, kierownik miejskogóreckiego projektu Pfeifer & Langen Polska. 

– Silos jest konstrukcją żelbetową. Energooszczędną, co zawdzięcza między innymi pompie cieplnej, jak również izolacji zewnętrznej. W pełni zautomatyzowaną, sterowaną centralnie. Posiada zaawansowany system kondycjonowania i nadzorowania warunków magazynowania cukru. Co więcej, zastosowaliśmy tutaj platerowaną komorę, dzięki czemu magazynowany cukier nie ma kontaktu z betonem – wyliczał. 

Adam Sperzyński: Obiekt stanie się jednym z symboli powiatu rawickiego

Podczas uroczystej gali odczytano list gratulacyjny wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego, który zwrócił m.in. uwagę na proekologiczny charakter przedsięwzięcia, które istotnie ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Adam Sperzyński
Adam Sperzyński

Adam Sperzyński, starosta rawicki na ręce Uwe Schöneberga przekazał wieczne pióro. Wyraził radość, że inwestorzy w dużym stopniu posiłkowali się lokalnymi podwykonawcami.

– Ten piękny obiekt stanie się jednym z symboli powiatu rawickiego – ocenił. 

Karol Skrzypczak: jestem burmistrzem najsłodszej gminy w Polsce

Burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak przedstawił się na wstępie jako „burmistrz najsłodszej gminy w Polsce”.

Karol Skrzypczak
Karol Skrzypczak

– Inwestycja realizowana była w bardzo trudnym czasie. Obiekt znakomicie wkomponował się w krajobraz Miejskiej Górki. Życzę, aby w niedalekiej przyszłości powstała konieczność budowy jeszcze jednego tak dużego silosu – stwierdził włodarz Miejskiej Górki.

Dorota Korzeniewska, szefowa ChemadexProjekt, generalnego wykonawcy, przyznała, że tak trudnej budowy jeszcze nie przeżyła, choć to nie pierwszy silos zrealizowany w jej zawodowym życiu. Życzyła, by służył w Miejskiej Górce przez wiele, wiele długich lat.

Dorota Korzeniewska
Dorota Korzeniewska

Krzysztof Jachimowski, prezes zarządu okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie podziękował w imieniu plantatorów, deklarując dalsze wsparcie dla cukrowni w Miejskiej Górce. 

Krzysztof Jachimowski
Krzysztof Jachimowski

Pfeifer& Langen ma 25% udziałów w polskim rynku cukrowniczym

Inwestor to potężny gracz na polskim rynku. Grupę Pfeifer& Langen w Polsce tworzą dwie spółki: Pfeifer & Langen Polska S.A. to spółka produkcyjna, w skład której wchodzą cukrownie: Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka i Środa Wielkopolska. Pfeifer & Langen Marketing Sp. z o.o. to z kolei spółka zajmująca się koordynacją sprzedaży i dystrybucją cukru. – Jesteśmy jednym z największych producentów cukru w Polsce, sprzedawanego pod znaną marką DIAMANT. Posiadamy ok. 25% udziałów w polskim rynku cukrowniczym. Nasze zakłady produkują rocznie ponad 600 tys. ton cukru, który każdego dnia trafia do polskich rodzin oraz firm – czytamy na stronie grupy.
Fot. Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:31