StoryEditor

Słonecznik po zalanym rzepaku? A może soja? Szansa na porównanie odmian już jutro

Słabe wschody rzepaku na skutek suszy lub zniszczenie zasiewów przez wodę na południu i zachodzie Polski wymagać mogą przesiewów. Okazuje się jednak, że nie wszystko można zasiać po zastosowanych herbicydach. Na szczęście gatunkami odporniejszymi są słonecznik i soja. Tak się składa, że w piątek 27 września w Wojciechowie koło Namysłowa odbędzie się dzień słonecznika.

26.09.2024., 08:15h

O możliwościach i wkluczeniach siewu gatunków po zlikwidowanym niedawno rzepaku pisaliśmy tutaj. Warto także mieć przygotowaną opcję na ewentualność zaorania rzepaku wiosną, jeśli będą trudne warunki zimowania. Jest kilka sztandarowych gatunków zastępujących oraz dwa nowe.

To właśnie jeden z nich – słonecznik – będzie bohaterem na polach Dariusza Kluski. Rolnik z Pągowa (pod Namysłowem, woj. opolskie) zaprasza na swoje pola do obejrzenia kolekcji odmian wspomnianego słonecznika oraz kilku odmian soi i kukurydzy. Spotkanie z odmianami, które odbędzie się w Wojciechowie (przy trasie pomiędzy Namysłowem, a Bierutowem GPS 51°06‘57.1"N 17°35‘52.1"E) jest otwarte dla wszystkich chętnych i rozpoczyna się od godziny 11.00. Co będzie można zobaczyć?

Organizator zasiał 55 odmian słonecznika 12 firm nasiennych i dystrybucyjnych (Agroyoumis, BASF, Corteva Argiscience Poland, farmsaat Polska, KWS Polska, Limagrain Seeds Polska, Lidea Seeds Polska, Osadkowski, RAGT, Saaten-Union Polska, Syngenta Polska, Top Nasiona). Oprócz firm nasiennych znajdą się także dostawcy środków do produkcji oraz producenci przystawek do zbioru słonecznika jak Chemirol, Dr Green, Dadpol.

Więcej niż w poprzednich latach

W tym roku Dzień Słonecznika w Wojciechowie oprócz okazji obejrzenia odmian i rozmów z doradcami firm daje także dodatkową atrakcję. Po raz pierwszy w dniu spotkania z firmami będzie możliwość zobaczenia maszyn do zbioru w akcji, a także pokaz koszenia i ważenia odmian oraz omówienie wyników przez dostawców nasion.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:03