StoryEditor

Słonecznik w UE: Pomimo suszy prognozowany jest wzrost produkcji

IGC prognozuje wzrost produkcji słonecznika w UE w 2024 roku, pomimo trudnych warunków pogodowych w Rumunii, największym producentem tej rośliny w Unii.

22.08.2024., 09:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Susza nie powstrzymała wzrostu produkcji słonecznika w UE
  • Mniejsze zbiory słonecznika w Bułgarii i na Węgrzech
  • Susza w Rumunii: Straty do 90% w uprawach słonecznika i kukurydzy
  • Spadek zbiorów słonecznika na świecie – co przyniesie sezon 2024/25?

Susza nie powstrzymała wzrostu produkcji słonecznika w UE

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przewiduje, że pomimo ostatnich fal upałów i suszy w Rumunii, kraju z największym obszarem upraw słonecznika w Unii Europejskiej, produkcja nasion słonecznika w UE wzrośnie w 2024 roku. W opublikowanym 15 sierpnia IGC oszacowała tegoroczną produkcję tej rośliny oleistej na poziomie 10 mln ton. Poziom produkcji w ubiegłym roku wyniósł 9,8 mln ton.

Zobacz też: USDA podnosi zbiory, notowania pszenicy spadają. Co nowego w kukurydzy i jak reagują ceny zbóż?

Komisja Europejska prognozowała ostatnio zbiory na poziomie 10,1 mln ton, co stanowiło obniżenie wcześniejszych prognoz o 649 tys. ton. Według Unii Promocji Upraw Oleistych i Białkowych (UFOP) zbiory będą „tylko” o 316 tys. ton lub 3% wyższe niż w 2023 roku.

Mniejsze zbiory słonecznika w Bułgarii i na Węgrzech

Głównie niższa przewidywana produkcja w Bułgarii i na Węgrzech skłoniła Komisję do tej korekty. Zbiory słonecznika w tych krajach zostały obniżone o 278 tys. ton i 251 tys. ton, odpowiednio do 1,8 mln i 1,9 mln ton. Dla Rumunii przewiduje się zbiory na poziomie 2,5 mln ton, co odpowiada poziomowi z ubiegłego roku.

Oczekiwania te odzwierciedlają znacznie większy obszar upraw w porównaniu do 2023 roku. Według danych handlowców obszar upraw słonecznika w Rumunii wzrósł do 1,21 mln hektarów (+10%), a w całej UE do 4,87 mln hektarów (+3,6%). Jednak według UFOP należy spodziewać się kolejnej korekty w dół wielkości zbiorów, jeśli deszcze będą nadal omijać regiony uprawy.

Susza w Rumunii: Straty do 90% w uprawach słonecznika i kukurydzy

Tymczasem według doniesień medialnych sytuacja na południu Rumunii jest „bezprecedensowa”. W regionach, gdzie słonecznik i kukurydza stanowią 60% powierzchni upraw, straty spowodowane warunkami pogodowymi mogą wynosić nawet 90% na niektórych obszarach. Według doniesień w regionie Galati nie padało już od trzech miesięcy.

Rząd w Bukareszcie zapowiedział wypłatę pomocy dla rolników dotkniętych suszą. Pomoc ma wynieść od 200 do 250 euro na hektar zniszczonych upraw. W sumie na ten cel ma być przeznaczone około 600 milionów euro. Bukareszt zamierza również zwrócić się o pomoc do Komisji Europejskiej. Dotknięte suszą gospodarstwa mogli składać wnioski o pomoc do 19 sierpnia.

Spadek zbiorów słonecznika na świecie – co przyniesie sezon 2024/25?

Na poziomie globalnym IGC przewiduje spadek produkcji nasion słonecznika do 56,1 mln ton (-2%) w sezonie 2024/25. Międzynarodowa Rada Zbożowa oczekuje także spadek produkcji w dwóch największych krajach producenckich – w Rosji i Ukrainie odpowiednio do 17,2 mln i 15,6 mln ton. Zbiory w Argentynie mają nieznacznie przekroczyć poziom z poprzedniego roku i wynieść 4,1 mln ton.

image

Soja śrubuje rekordy, a i rzepak się poprawia. Czy raport USDA podołuje ceny rzepaku?

Światowe zużycie nasion słonecznika w sezonie 2024/25 według IGC ma wynieść 56,3 mln ton, co oznacza wzrost o 200 tys. ton w porównaniu z oczekiwaną produkcją. W efekcie zapasy na koniec roku gospodarczego mogą spaść do 4,7 mln ton, czyli o 2 mln ton mniej niż na koniec roku 2021/22.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 12:02