Jeśli przy danym gatunku rośliny podawana jest zalecana temperatura gleby podczas siewu to oznacza to temperaturę na głębokości siewu. W przypadku zbóż czy rzepaku wysiewanych na niewielkiej głębokości nie mówimy właściwie o tym parametrze, bo gleba do głębokości 2–3 cm szybko się nagrzewa. Pewnym wyjątkiem jest jęczmień jary, który podczas siewu wymaga gleby o temperaturze przynajmniej 4–5°C, a o taką nie zawsze łatwo na początku wiosny.
Soję wysiewa się na głębokość od 3 do nawet 8 cm. Zależy to przede wszystkim od wilgotności gleby. im jest ona bardziej przesuszona, tym głębiej umieszcza się nasiona. Temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 12–14°C, ale należy pamiętać, że mówimy tu o średniej dobowej temperaturze (podlega ona dużo niższym wahaniom niż średnia dobowa temperatura powietrza).
Siew w niedostatecznie ogrzaną glebę to przede wszystkim wydłużone wschody. Poza tym im dłużej nasiona nieskiełkowane przebywają w glebie tym łatwiej atakowane są przez grzyby zgorzelowe. Zaatakowane kiełki mogą w ogóle nie przedostać się na powierzchnię gleby. Skutki tego to przede wszystkim obniżony plon oraz zwiększone ryzyko zachwaszczenia w wyniku przerzedzenia łanu. Nie warto zatem spieszyć się z siewem soi. Odmiany późniejsze jednak muszą być zasiane nieco wcześniej niż odmiany wczesne. Związane jest to z kwitnieniem, które powinno rozpocząć się najlepiej na przełomie II i III dekady czerwca, kiedy to dzień zaczyna się skracać.
jd, fot. Daleszyński
StoryEditor
Soję siej w ciepłą glebę
Soja to roślina ciepłolubna. Za sprawą hodowli jej uprawa możliwa jest także w naszych warunkach klimatycznych. Warto jednak pamiętać, że należy ją wysiewać w odpowiednio nagrzaną glebę.