StoryEditor

Sposób na gryzonie

Gryzonie w latach ciepłych i suchych, sprzyjających ich rozmnażaniu mogą wyrządzać poważne szkody w uprawach. Co ciekawe, ich rozmnażaniu nie przeszkadza nawet zima pod warunkiem, że na polach leży gruba pokrywa śnieżna.
19.12.2019., 15:12h
Nasiąknięta wodą gleba to nieprzyjazne środowisko dla tych zwierząt. Na większości obszaru kraju właśnie z takimi warunkami mamy teraz do czynienia. Nie oznacza to jednak, że ich populacja jest zagrożona. Gryzonie mogą przenieść się na nasypy czy fragmenty pól położone wyżej, gdzie ryzyko zalania jest mniejsze. Dlatego też prawdopodobnie z tego powodu tej jesieni nie obserwowaliśmy jak dotąd poważnych uszkodzeń ozimin. Okresem, w którym jednak warto zwrócić większą uwagę na tę kwestię jest nadchodząca zima. To, że teraz nie obserwujemy gryzoni na polach nie oznacza, że ich tam nie ma. Dość licznie występują one natomiast na działkach czy w ogrodach przydomowych, co oznacza, że dobrze radzą sobie w trudnych warunkach i mogą się jeszcze przenieść bliżej pól uprawnych.

Poszukać przeciwnika

Obecność gryzoni na polach zdradzają uszkodzenia na roślinach oraz wejścia do nor. Zaobserwowanie tych drugich może być w tym roku utrudnione przez intensywne deszcze, które mogły spowodować ich rozmycie i sprawić, że są niewidoczne. Nor zatem szukamy przy miedzach czy rowach. Należy jednak sprawdzić, czy są to nory czynne. Gryzonie bowiem po...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 23:33