Firma przygotowała poletka doświadczalne z jęczmieniem ozimym i jarym, pszenicą ozimą, rzepakiem ozimym i burakami cukrowymi. Poletka kontrolne zbożowe i rzepaczane nie były opryskiwane fungicydami, co pozwoliło zobrazować podatność odmian na choroby grzybowe. Jęczmień na polach w Gurczu najsilniej porażany był przez plamistość siatkową i rynchosporiozę, natomiast pszenica przez mączniaka, septoriozę, rdzę brunatną i żółtą.
W pszenicy ozimej testowano skuteczność trzech fungicydów: Capalo 337,5 SE, Adexar Plus oraz Osiris 65 EC. W jęczmieniu ozimym wykonano dwa zabiegi grybobójcze preparatami Capalo 337,5 SE oraz Osiris 65 EC.
Na poletkach z jęczmieniem jarym zaprezentowano m.in. skuteczność nowego produktu Systiva w porównaniu np. do zaprawy Kinto Duo czy zabiegów nalistnych fungicydami. Poletka bez zastosowanego preparatu Systiva opryskiwano dwukrotnie preparatami Capalo 337,5 SE oraz Osiris 65 EC, natomiast tam, gdzie zastosowano nowy produkt wykonano zabieg tylko preparatem Osiris 65 EC. Różnice w działaniu były widoczne, szczególnie na dolnych liściach jęczmienia, które w dużym stopniu odpowiadajż za budowanie plonu w jęczmieniu jarym.
Poletka z rzepakiem to m.in. prezentacja odmian Clearfield i działania herbicydu Cleravis, który zawiera substancję imazamoks z grupy sulfonylomoczników. Firma zapewnia o bezpieczeństwie stosowania tego typu odmian, a ewentualne samosiewy takich rzepaków mozna zniszczyć w innych uprawach powszechnie dostępnymi substancjami (np. MCPA czy 2,4-D w zbożach, lenacylem w burakach, metrybuzyną w ziemniakach).
Firma zaprezentowała też poletko z roślinami kwitnącymi podnoszącymi bioróznorodność w gospodarstwie i będącymi miejscem bytowania owadów zapylających. Mieszanka zawiera 19 gatunków roślin o różnych okresach kwitnienia.
jd
StoryEditor
Spotkanie z BASF w Gurczu
Coroczne spotkania w Centrum Kompetencji BASF w Gurczu to okazja do przyjrzenia się skuteczności produktów firmy w różnych uprawach i odmiennych od poprzednich lat warunkach pogodowych.