StoryEditor

Srebrny jubileusz PDO

Porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe (PDO) to unikatowa formuła oceny odmian prowadzona już od 25 lat przez COBORU, we współpracy z wieloma instytucjami z branży rolnej, w tym samorządami wojewódzkimi i izbami rolniczymi. Utworzono je na potrzeby praktyki rolniczej i miało na celu dostarczanie rolnikom obiektywnych informacji o przydatności odmian roślin rolniczych do uprawy w poszczególnych rejonach glebowo-klimatycznych Polski. Bardzo ważną jej rolą była i jest nadal także ochrona naszego rynku przed niekontrolowanym napływem odmian z UE.
12.06.2023., 15:06h
– Znaczenie PDO dla praktyki rolniczej nasiliły też zmiany klimatu i presja UE na rolnictwo pro-ekologiczne, jako następstwo przyjętych wymogów Zielonego Ładu, strategii „Od pola do stołu” i "Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności". Dlatego też COBORU modyfikuje swoje działania w zakresie oceny odmian – mówił dyrektor COBORU prof. Henryk Bujak (patrz zdjęcie) podczas otwarcie uroczystej konferencji z okazji 25-lecia PDO, która odbyła się 6 i 7.06 w Augustowie i okręgowej stacji doświadczalnej oceny odmian w Krzyżewie.
Idea rozwoju tego typu badań w Polsce powstała w 1997 r., a jej inicjatorami byli ówczesny dyrektor COBORU prof. Edward Gacek, Mirosława Domańska, w tym czasie dyrektor SDOO w Radostowie, dr Kazimierz Pyziak, pełniący wówczas funkcję dyrektora SDOO w Głubczycach oraz Ludwik Kotowicz, ówczesny dyrektor SDOO w Tomaszowie Bolesławickim (na zdjęciu, bez L.K.; od lewej K. Pyziak, M. Domańska, E. Gacek).
Od 2004 r. na bazie badań PDO prowadzona jest w Polsce rekomendacja odmian do praktyki poprzez tworzenie List odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach, tzw. LOZ. Obecnie prowadzone są one dla 19 gatunków. W ramach PDO w 2017 r. wdrożono program dotyczący innowacji doświadczeń z rodzimymi gatunkami roślin bobowatych grubonasiennych pod nazwą Inicjatywa białkowa. Jej celem jest określenie rejonów kraju najbardziej odpowiednich do ich uprawy oraz wskazanie najlepszych odmian w tej grupie gatunków. Z kolei w 2018 r., także sferze badań PDO, realizowane są badania odmian w ranach rolnictwa ekologicznego. Prowadzone są samodzielnie przez COBORU lub we współpracy z IUNG – PIB w Puławach, IHAR – PIB Radzikowie oraz lokalnymi samorządami.
Podczas spotkania szczególnie zasłużonym osobom dla rozwoju oraz propagowania idei i badań PDO wręczono także medale i wyróżnienia. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Marcin Behnke, z-ca dyrektora COBORU ds. badawczo doświadczalnych (zdjęcie poniżej; od lewej H. Bujak, M. Behnke, Lech Kołakowski, sekretarz stanu w MRiRW). Podczas konferencji wręczono także pracownikom oceny odmian „Medale za długoletnia służbę”, odznaki „ Zasłużony dla rolnictwa” oraz statuetki „25 lat PDO”, które otrzymali również przedstawiciele instytucji współpracujących z krajowym systemem badań PDO.
SDOO Krzyżewo
Drugi dzień konferencji jubileuszowej poświęcony był zwiedzaniu i prezentacji doświadczeń prowadzonych w SDOO Krzyżewo (zdjęcie 1.), której dyrektorem od dwóch lat jest Arkadiusz Kalinowski. Specyfika klimatyczna i glebowa rejonu Podlasia pozwala na prowadzenie tu kilku typów doświadczeń, w tym z pszenicą ozimą, pszenicą ozimą typu orkisz, ziemniakiem, wyką, lnem, żytem jarym czy owsem ozimym (zdjęcie 2.). Dwa ostatnie oraz orkisz są dość nietypowymi gatunkami, lecz jak wykazuje zapotrzebowanie rynku i zmiany klimatu, coraz bardziej poszukiwane i przydatne praktyce rolniczej.

[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 18:11