Różnica w eksporcie bawełny, między Brazylią a Stanami Zjednoczonymi gwałtownie zmalała, a tym samym Stany tracą przewagę. Spodziewa się, że wyeksportują oni 12,5 mln bel - około 2,27 mln ton w sezonie 2023/2024. Prognozowane zbiory zostaną prawdopodobnie obniżone, wraz z aktualizowaniem prognozy Departamentu Rolnictwa USA (USDA). Prognozowany eksport w Brazylii wynosi natomiast 11,25 miliona bel, czyli około 2,44 mln ton.
Analitycy oczekują, że USDA obniży prognozę eksportu z powodu suszy, która dotknęła uprawy i obniżyła jakość włókna. Jak zaznaczył Jack Scoville, wiceprezes Price Futures Group, jakość amerykańskiej bawełny „nie była ostatnio zbyt dobra” z powodu suszy, podczas gdy brazylijska bawełna ma „bardzo dobrą jakość”.
Warunki uprawy bawełny w USA najgorszy poziom w historii
Wg danych USDA warunki uprawy bawełny w Stanach Zjednoczonych są na najgorszym poziomie w historii, a 40% produkcji dotknięte jest suszą, która obejmuje niemal cały Teksas. W Teksasie odnotowano w 2023 roku najgorętsze lato w historii ze średnią temperaturą powyżej 29°C. Tylko 11% uprawy bawełny w tym stanie oceniono jako dobrą lub doskonałą.
Produkcja w Stanach Zjednoczonych w obecnym sezonie ma spaść nieco poniżej 14 milionów bel, czyli ok. 3,04 milion ton. Wg Buddy Allena, prezesa American Cotton Shippers Association, ten poziom jest niżej niż możliwości infrastruktury branży bawełnianej. Brazylia ma tylko nieco mniej niż 1 milion bel (ok. 217 tys. ton) w porównaniu do poziomu produkcji w Stanach Zjednoczonych, co czyni ją „najgroźniejszym konkurentem” .
Brazylia planuje zwiększyć obszar zasiewów bawełny, kosztem kukurydzy
Oczekuje się, że ten południowoamerykański kraj będzie dalej zwiększał produkcję bawełny i jej eksport w kolejnych latach. W miarę spadku cen kukurydzy rolnicy mogą zdecydować się na przesunięcie części obszaru drugiego plonu z kukurydzy na bawełnę. Przy obecnych cenach marże są znacznie lepsze w Brazylii w porównaniu do marż amerykańskich rolników.
- Słyszymy, że rolnicy planują zwiększyć obszar zasiewów bawełny na przyszły rok. Ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie wchłonąć całej podaży, będziemy więcej eksportować – powiedział Cleiton Gauer, superintendent w IMEA, agencji stanowej odpowiedzialnej za prognozy plonów.
Mkh na podst. Bloomberg
Fot: envtao.elements