– Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego od lat podejmuje szeroko zakrojone działania na rzecz rozwoju w Polsce sektora biogazowego. Wiele z naszych inicjatyw przyniosło wymierne efekty, ale wciąż jest bardzo dużo do zrobienia, w szczególności w kontekście udrożnienia opcji polegającej na oczyszczaniu biogazu do postaci biometanu i wtłaczaniu go do sieci przesyłowych. Takie rozwiązanie da ogromne możliwości w zakresie zastosowania odnawialnego paliwa gazowego produkowanego z wykorzystaniem lokalnych zasobów oraz zagospodarowania odpadów i pozostałości z rolnictwa czy przemysłu rolno-spożywczego. Razem z Krajową Izbą Biopaliw chcemy jeszcze aktywniej promować ten kierunek rozwoju – powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Zarządu UPEBI.
Z kolei Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw, podkreślał, że inspiracją dla izby do wejścia na nowy obszar, tj. wykorzystania biomasy na cele energetyczne, jest ostatnia nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje biometanowi możliwość zaistnienia rynkowego w charakterze odnawialnego paliwa transportowego.
– Realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego w części ponad limit dla biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych to ogromne wyzwanie i biometan może, a w warunkach krajowych wręcz powinien, być częścią rozwiązania. Potencjał biomasy odpadowej zarówno pochodzącej z rolnictwa, jak i innych części gospodarki. Wierzymy, że razem z UPEBI możemy stworzyć zalążek szerszego porozumienia branżowego, które będzie realnym partnerem dla administracji publicznej w ramach stanowienia korzystnych dla biometanu rozwiązań prawnych – podsumował Adam Stępień, Dyrektor Generalny KIB.
Fot. Bromberek