StoryEditor

Stosowanie glifosatu za miesiąc będzie zakazane? Rolnicy apelują o kolejne 10 lat

Zezwolenie na stosowanie glifosatu w Unii Europejskiej kończy się już za miesiąc. Co dalej? Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje o przedłużenie zgody na kolejne 10 lat, ekolodzy są przeciwni, a co mówi nauka?
14.11.2023., 17:18h

Glifosat niezbędny do produkcji rolniczej

Zezwolenie na wykorzystanie glifosatu w UE kończy się już za miesiąc, dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych skierował pismo w tej sprawie do unijnych komisarzy Janusza Wojciechowskiego (rolnictwo) oraz Stelli Kyriakides (zdrowie i bezpieczeństwo żywności), oraz najważniejszych urzędników Dyrekcji Generalnej KE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Śledzimy z uwagą kolejne głosowania w tej sprawie w gremiach unijnych, które nie przynoszą rozstrzygnięcia, podczas, gdy zezwolenie na stosowanie glifosatu w państwach członkowskich UE wygasa już 15 grudnia bieżącego roku. Na niewiele ponad miesiąc przed tym terminem nie wiemy, czy będziemy mieli dostęp do tej niezbędnej dla nas substancji. Na 16 listopada zaplanowane jest najbliższe głosowanie, tym razem w Komitecie Odwoławczym, co do wyników którego kolejny raz nie możemy być pewni – napisał Przemysław Bochat, Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Co najmniej kolejne 10 lat

Związek producentów zauważa, że rolnicy nie mają żadnego wpływu na decyzje polityczne, ale potrzebują dostępu do glifosatu.  Nie możemy pozwolić na to, by z listy środków ochrony roślin zniknęła kolejna substancja. Jeżeli tak się stanie, mielibyśmy do czynienia z precedensem, gdzie dowody naukowe nie stanowią żadnego zabezpieczenia dostępu ważnych substancji dla rolników, a decyzje podejmowane są wyłącznie na drodze politycznej. Nie da się dziś zastąpić glifosatu inną substancją, a mając na uwadze wysoką inflację w Unii Europejskiej i wyjątkowo niestabilną sytuację geopolityczną należy naszym zdaniem zrobić wszystko, by zapewnić przewidywalność i bezpieczeństwo w gospodarce żywnościowej.

Prezes Bochat podkreślił także, że nie ma podstaw do tego, by zezwolenie obowiązywało krócej niż proponowane przez Brukselę 10 lat.

Glifosat w ochronie roślin

Jak zaznaczają producenci zbóż, glifosat jest nieodzowny w ochronie roślin przed chwastami, przyczynia się do poprawy jakości gleby i do zwiększenia różnorodności biologicznej a jako podstawowe narzędzie jest niezbędny w zrównoważonych praktykach rolniczych, takich jak uprawa konserwująca i regeneracyjna.

Według polskich analiz i badań brak odnowienia, a tym samym dostępności glifosatu przyczyni się do spadku plonów i wzrostu kosztów produkcji dla rolników i jednocześnie spadek opłacalności produkcji niektórych roślin.

Za zakazem ekolodzy i konsumenci

Z punktem widzenia rolników i producentów nie zgadzają się organizacje ekologiczne.

Następne głosowanie w UE dotyczące glifosatu w najbliższy czwartek 16-go. Państwa członkowskie będą głosować w Komitecie Odwoławczym. Obywatele i naukowcy żądają NIE. Nauka mówi jasno: glifosat szkodzi zdrowiu i środowisku – apeluje przed listopadowym posiedzeniem organizacja Pesticide Action Network Europe.

Ekolodzy zwrócili się także z apelem do kanclerza O. Scholza i prezydenta E. Macrona o to, by przedstawiciele Niemiec i Francji zagłosowali za zakazem stosowania glifosatu.

Glifosat może zostać odnowiony w czwartek na 10 lat! Próbowaliśmy ich powstrzymać, ale w Parlamencie Europejskim prawica i skrajna prawica nie chciały się temu sprzeciwić – napisała europosłanka Marie Toussaint z Grupy Zielonych.

Raport EFSA: nie ma krytycznych obszarów budzących obawy

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w lipcu tego roku opublikował swój raport w sprawie oceny wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko, w której nie zidentyfikowano żadnych krytycznych obszarów budzących obawy. Pełen raport EFSA dostępny jest tutaj.  

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 23:51