StoryEditor

Struktura upraw, kondycja roślin i zagrożenia w uprawach. Jak działa teledetekcja?

Teledetekcja to rozwiązanie, które pozwala pozyskać wiele informacji przestrzennych. Na podstawie zdjęć można określić klasy pokrycia i użytkowania terenu, a także zagrożenia upraw i niedobory wody.

13.08.2024., 10:17h

Teledetekcją określa się metody, które pozwalają pozyskiwać dane o obiektach, zjawiskach, a także o procesach, które zachodzą na powierzchni Ziemi. Wykorzystuje się w tym celu urządzenia, które nie są w bezpośrednim kontakcie z badanym obiektem oraz metody przetwarzania danych z pozyskanych informacji.

Zobacz także: Przędziorek w kukurydzy – czym pryskać i jak go ograniczać?

Struktura i zagrożenia upraw

Na podstawie wykonanych zdjęć satelitarnych określić można;

  • klasy pokrycia i użytkowania terenu,
  • strukturę upraw,
  • stan rozwojowy roślin,
  • kondycje roślin,
  • zagrożenia upraw,
  • niedobory wody,
  • prognozować plony,
  • monitorować suszę rolniczą.

Fotointerpretacja stanu uprawy

Zdjęcie satelitarne może posłużyć m.in. do fotointerpretacji, czyli analizy wizualnej upraw. 

- Aby wykonać taką analizę, należy wyświetlić obraz działki w odpowiednim programie, najlepiej pod postacią obrazu barwnego lub obliczonego wcześniej wskaźnika roślinności określającego stan uprawy. Już sam przegląd takiego obrazu pozwala na przybliżoną ocenę stanu roślinności. Dzięki analizie serii zdjęć z poszczególnych dat w sezonie wegetacyjnym można ocenić, czy uprawa rozwija się prawidłowo i równomiernie – pisze WIR.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów łatwo wtedy zidentyfikować obszary w słabszej kondycji, a tym samym podjąć w odpowiednim momencie odpowiednie działania. Wykonanie analizy roślinności pozwala również oszacować straty, które powstały w wyniku suszy czy złego przezimowania.

- Do takiej oceny potrzebne są zdjęci z okresu wystąpienia uszkodzeń, ale również sprzed tego czasu, a także z innych lat, w których wystąpiły (lub nie) określone czynniki (jak susza czy wymarzanie). Do tego rodzaju analiz potrzebne mogą być również dane meteorologiczne, dzięki którym można ocenić, czy w ogóle (i w którym momencie) wystąpiły czynniki mające wpływ na powstałe szkody. Taka możliwość oceny skali szkód na polu bez kontroli na miejscu jest przydatna z punktu widzenia gospodarstwa. Jest ona jednak również niezbędna przede wszystkim dla zakładów ubezpieczeń, które danymi satelitarnymi mogą wspierać proces likwidacji szkód – podaje WIR.

Kolejne zastosowanie to m.in. identyfikacja pokrycia terenu, a także możliwość identyfikacji upraw.

image

Susza rolnicza i 20% strat. Aż 11 upraw zagrożonych niedoborem wody

Bernat Patrycja

Źródło: WIR

Foto: WIR/CANVA

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 21:12