Nie dalej jak dwa dni temu pisaliśmy o wprowadzeniu przez UE zakazu na preparaty, które zawierają kwas trifluorooctowy. Wprowadzi to prawdziwą falę wycofywania środków ochrony roślin. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ: Nadciąga fala zakazów stosowania środków ochrony roślin. Która substancja czynna jest zagrożona?
Kolejna substancja na celowniku UE
Unia Europejska podjęła decyzję o wycofaniu z użytku rolników kolejnej substancji. Tym razem padło na bentiowalikarb, który służył do walki m.in. z zarazą ziemniaka oraz mączniakiem rzekomym.
Substancja bentiowalikarb jest fungicydem stosowanym do walki z zarazą ziemniaka oraz mączniakiem rzekomym w uprawie ziemniaków, oraz innych warzyw.
Dlaczego Unia Europejska wycofała kolejny preparat z puli środków do ochrony ziemniaków? Ma to na celu kontynuację strategii antyodpornościowej w ochronie ziemniaków, cebuli oraz pomidorów. Czas na wycofane minął 13 czerwca 2024 roku, ale nie było to jednoznaczne z usunięciem substancji ze sprzedaży i zużycia do połowy czerwca.
Preparaty, które zawierają bentiowalikarb można dystrybuować do dnia 13 listopada 2024 roku, a rolnicy na stosowanie, przechowywanie i ewentualne unieszkodliwienie mają czas do 13 grudnia 2024.
W jakich preparatach znajdowała się ta substancja czynna? Możesz sprawdzić w naszej BAZIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
Bernat Patrycja
na podst: eur-lex.europa.eu
Fot: Czubiński