Największy deficyt wody notowany był na obszarze woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. W pozostałych zjawisko występuje w mniejszej skali i na zróżnicowanym areale (patrz mapa).
Zjawisko zdiagnozowano w jedenastu uprawach:
- zbożach jarych,
- rzepaku i rzepiku
- krzewach owocowych,
- zbożach ozimych
- roślinach strączkowych.
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- truskawek,
- tytoniu,
- warzyw gruntowych,
- drzew owocowych.
Największy zasięg suszy
W piątym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w 750 gminach, tj. 8,43% gruntów ornych kraju oraz w uprawach rzepaku i rzepiku, także w 750 gminach, na obszarze 7,83% gruntów ornych.
Z kolei w uprawach krzewów owocowych zjawisko wystąpiło w 543 gminach (6,10% gruntów ornych), w zbożach ozimych w 398 gminach. W uprawach roślin strączkowych oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę susza rolnicza wystąpiła w 258 gminach.
Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwie zachodniopomorskim, pomorskim oraz w województwie warmińsko-mazurskim, w których susza wystąpiła aż w 11 uprawach. W woj. wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim zjawisko dotyczy 8. upraw, w dolnośląskim 7, a w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubuskim, małopolskim oraz śląskim ─ 4.
[bie]