W odniesieniu do poprzedniego raportu deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się o 13 mm, powodując jej niedobór w całym kraju. Największy notowano na Ziemi Lubuskiej oraz Wale Trzebnickim, od –170 do –189 mm. Duży niedobór wody stwierdzono również na Polesiu Lubelskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej, od –150 do –179 mm. Tylko nieco mniejszy wystąpił na Pojezierzu Słowińskim, od –150 do –169 mm (patrz mapa).
Susza w 15 województwach, na 11 uprawach
Poza woj. śląskim susza rolnicza występowała na terenie pozostałych województw, w 11 uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- krzewów owocowych
- truskawek,
- rzepaku i rzepiku,
- roślin strączkowych,
- kukurydzy na ziarno.
- kukurydzy na kiszonkę,
- drzew owocowych,
- tytoniu.
- warzyw gruntowych.
Według wykazu monitorowanych gatunków susza nie objęła upraw buraka cukrowego, ziemniaka oraz plantacji chmielu. W czwartym okresie raportowania od 20 kwietnia do 20 czerwca 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 891 gminach na obszarze 7,48% gruntów ornych kraju (patrz mapa).
W zbożach ozimych zjawisko wystąpiło w 501 gminach na obszarze 3,6% gruntów ornych kraju, w rzepaku i rzepiki w 254 gminach, na roślinach strączkowych w 146, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę w 72 gminach.
Niebezpieczna ewapotranspiracja
W pierwszym i drugim raporcie notowano dość niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Występujące opady atmosferyczne w drugiej a zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja spowodowały, że deficyt wody był mniejszy niż w pierwszym raporcie. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 2,9 mm/dzień, a w czwartym do 3,3 mm co spowodowało, że nastąpił wzrost deficytu wody zwłaszcza w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce.
[bie]