- kolor czerwony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin określone na podstawie temperaturowego wskaźnika kondycji roślin dla terenów rolniczych oznacza wystąpienie suszy ekstremalnej
- kolor pomarańczowy – obszary zagrożone suszą
- kolor jasno-zielony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin są przeciętne
- kolor ciemno-zielony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin są bardzo dobre.
Do wyznaczenia obszarów zagrożonych suszą rolniczą CT stosuje wskaźnik identyfikacji satelitarnej suszy rolniczej DISS (Drought Identification Satelite System). Jest on w ścisłym związku z przebiegiem opadów i temperatury powietrza od początku sezonu wegetacyjnego. Modele bazują na temperaturze powierzchni czynnej dla jednostki obserwacji satelitarnej 1km2 dla każdego 10-dniowego okresu wzrostu roślin.
Po opadach z pierwszej i drugiej dekady sierpnia sytuacja zmieniła się na korzyść, zwłaszcza dla dużej części Polski Centralnej i Wschodniej. Poprawę tę, chociaż wciąż w niewystarczającym zakresie, przedstawia mapa 2. (22. dekada; 1–10 sierpnia – źródło IGiK) Porównując je widać także, że zakres terytorialny suszy w Polsce w minionej dekadzie się zwiększył, wzrosło także w niektórych miejscach jej natężenie. Pogorszenie warunków wzrostu roślin dotyczy zwłaszcza części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Bardzo trudna sytuacja występuje natomiast nieprzerwanie od kilku dekad w województwach lubuskim i wielkopolskim.
Źródło: IGiK
[bie]