StoryEditor

Susza ponownie się nasila

Poza oficjalnym raportem suszy rolniczej, bazującej na krajowym bilansie wodnym (KBW) prowadzonym przez IUNG, to niekorzystne rolniczo zjawisko bada także Instytut Geodezji i Kartografii. Z zestawienia Instytutu wynika, że w drugiej dekadzie sierpnia – po chwilowej poprawie – zjawisko ponownie się nasila i zwiększa zasięg terytorialny.
22.08.2018., 13:08h
Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii monitoruje warunki wzrostu roślin uprawnych. Instytut bada kondycję roślin ocenioną na podstawie modeli utworzonych z danych satelitarnych NOAA AVHRR. Oceniana cecha jest przedstawiona przestrzennie na obszarach rolniczych (patrz – mapa 1.; 23 dekada: 11–20 sierpnia 2018; źródło: IGiK).

  • kolor czerwony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin określone na podstawie temperaturowego wskaźnika kondycji roślin dla terenów rolniczych oznacza wystąpienie suszy ekstremalnej
  • kolor pomarańczowy – obszary zagrożone suszą
  • kolor jasno-zielony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin są przeciętne
  • kolor ciemno-zielony – obszary, gdzie warunki wzrostu roślin są bardzo dobre.

Do wyznaczenia obszarów zagrożonych suszą rolniczą CT stosuje wskaźnik identyfikacji satelitarnej suszy rolniczej DISS (Drought Identification Satelite System). Jest on w ścisłym związku z przebiegiem opadów i temperatury powietrza od początku sezonu wegetacyjnego. Modele bazują na temperaturze powierzchni czynnej dla jednostki obserwacji satelitarnej 1km2 dla każdego 10-dniowego okresu wzrostu roślin.

Po opadach z pierwszej i drugiej dekady sierpnia sytuacja zmieniła się na korzyść, zwłaszcza dla dużej części Polski Centralnej i Wschodniej. Poprawę tę, chociaż wciąż w niewystarczającym zakresie, przedstawia mapa 2. (22. dekada; 1–10 sierpnia – źródło IGiK) Porównując je widać także, że zakres terytorialny suszy w Polsce w minionej dekadzie się zwiększył, wzrosło także w niektórych miejscach jej natężenie. Pogorszenie warunków wzrostu roślin dotyczy zwłaszcza części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Bardzo trudna sytuacja występuje natomiast nieprzerwanie od kilku dekad w województwach lubuskim i wielkopolskim.

Źródło: IGiK
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:08