Według danych IUNG-PIB w Puławach na terenie Polski suszę odnotowano we wszystkich wojewуdztwach. Największe zagrożenie występuje w uprawach zbóż jarych, na ok. 48,9% powierzchni tych upraw.
Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce prowadzony jest na stronie internetowej (TUTAJ), gdzie każdy może sprawdzić, jak wygląda sytuacja w jego gminie, dla takich upraw jak:
- Zbóż ozimych;
- Zbóż jarych;
- Kukurydzy na ziarno;
- Kukurydzy na kiszonkę;
- Rzepaku i rzepiku;
- Ziemniaka;
- Buraka cukrowego;
- Chmielu;
- Tytoniu;
- Warzyw gruntowych;
- Drzew owocowych;
- Krzewów owocowych;
- Truskawek;
- Roślin strączkowych.
Jak informowaliśmy wcześniej, minister Krzysztof Jurgiel zobowiązał wojewodów do niezwłocznego powoływania komisji szacujących straty.
Zanim jednak w urzędach wojewódzkich i gminnych zostaną powołane komisje, rolnicy mogą zgłaszać szkody do odpowiednich instytucji. W takim celu należy pobrać odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, a jeśli gmina nie ma wzoru takiego wniosku, na piśmie przedstawić prośbę o oszacowanie strat w wyniku suszy. Dopiero po otrzymaniu takiego pisma od rolnika burmistrz może wystąpić do wojewody o powołanie gminnej komisji.
Poszkodowani rolnicy mogą, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się o:
- kredyt preferencyjny, zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych;
- udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy;
- udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Decyzje o innych formach pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy będą podejmowane po zakończeniu prac komisji.
al na podst. MRiRW
fot. Ignaczewski