W okresie sześciodekadowym, tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia br. w kraju zmniejszył się deficyt wody dla roślin uprawnych średnio o 20 mm w stosunku do poprzedniego raportu. Największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim i wielkopolskim, nieco mniejsze w woj. zachodniopomorskim i podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim, lubelskim i lubuskim.
W wyniku występujących w tym czasie warunków wilgotnościowych IUNG – PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce na terenie siedmiu województw (patrz mapa):
- pomorskiego,
- wielkopolskiego,
- zachodniopomorskiego,
- podkarpackiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego,
- lubelskiego.
Zjawisko dotyczy czterech upraw, tj. kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych i roślin strączkowych. W kukurydzy na kiszonkę wystąpiło w 56 gminach, w kukurydzy na ziarno w 44, na plantacjach krzewów owocowych w 16, a u roślin strączkowych w 6.
Susza rolnicza
Suszę rolniczą oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego (KBW) poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Obojętnie w którym okresie zjawisko wystąpi, to plony ostateczne będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
[bie]