Najbardziej poszkodowana jest kukurydza
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w 7. okresie raportowania IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski w 14 województwach, na 12 uprawach:
- 1. kukurydzy na ziarno,
- 2. kukurydzy na kiszonkę,
- 3. krzewów owocowych,
- 4. roślin strączkowych,
- 5. zbóż jarych
- 6. zbóż ozimych,
- 7. warzyw gruntowych,
- 8. tytoniu,
- 9. truskawek,
- 10. drzew owocowych,
- 11. chmielu,
- 12.ziemniaka.
W uprawach kukurydzy na ziarno i kiszonkę suszę notowano w 476 gminach na obszarze 6,8% gruntów ornych kraju. Ponadto, m.in. u roślin strączkowych zjawisko wystąpiło w 234 gminach, w zbożach jarych w 188, a na zbożach ozimych w 115.
Winna także ewapotranspiracja
W pierwszym jak i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji, wynoszące 2,5 mm/dzień, w piątym wzrosła ona do 3,8 mm/dzień, a w szóstym i siódmym do 3,9 mm/dzień, co oznacza, że w ciągu dekady ubywa z gleby ok. 40 mm wody, potęgując skutki suszy rolniczej.
Duży deficyt wody w glebie to także zbieg dodatkowych niekorzystnych zjawisk, tj.:
- wysokiego usłonecznienia (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca),
- dużej prędkości wiatru (I dekada kwietnia oraz III dekada maja),
- niskiej wilgotności powietrza (III dekada marca, I i II dekada maja oraz III dek. czerwca),
- wysokiej temperatury powietrza (czerwiec),
- małych opadów atmosferycznych (II dekada marca, III dekada kwietnia, I i II dekada maja oraz III dekada czerwca, II dekada lipca).
Generalnie straty plonów z powodu niedoboru wody wystąpiły już we wszystkich województwach Polski. Należy też zaznaczyć, że obserwowane znaczne złagodzenie suszy w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie, wynika m.in. z bardzo dużych opadów jakie notowano na terytorium kraju w I dekadzie lipca, na którym deficyt wody w poprzednich publikowanych raportach był największy, czyli w południowo-wschodniej części Polski.
(bie)