W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Obszar ten nawet znacznie się zwiększył, gdyż deficyt wody wzrósł o 10 mm i osiągnął pułap od –260 do –269 mm. W dalszym ciągu bardzo duży deficyt wody wynoszący od –240 do –249 mm notowano na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Odnotowano też wzrost niedoboru wody na dużych obszarach Pojezierza Pomorskiego – o 40 mm. Bardzo duże niedobory wody notowano również na Kujawach od –200 do –239 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego deficyt ten zmniejszył się o ok. 30 mm, a w południowej części Mazowsza oraz w północnej części Lubelszczyzny zmalał o ok. 20 mm. W dalszym ciągu duże niedobory wody wynoszące ponad 160 mm notowane są ponadto na bardzo dużym obszarze kraju rozciągającym się na północ od Pasa Wyżyn Polskich. W południowych rejonach Polski deficyt wody był już mniejszy i wynosił od –50 do –100 mm.
Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce we wszystkich monitorowanych uprawach, tj. zbożach jarych i ozimych, roślinach strączkowych, warzywach gruntowych, na plantacjach truskawek, tytoniu, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę i ziarno, chmielu, ziemniaka, krzewów i drzew owocowych oraz rzepaku i rzepiku (patrz mapa I).
W szóstym okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw rzepaku i rzepiku. Występuje ona w 10 województwach. Bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród zbóż jarych na terenie 11 województw, roślin strączkowych. (11 województw), zbóż ozimych (10 województw, w woj. zachodniopomorskim w 100% gmin). W uprawach kukurydzy na ziarno i kiszonkę suszę notowano w 7 województwach, w ziemniaku na terenie 5 województw, w a buraku w 2 województwach.
W maju opady atmosferyczne były od bardzo niskich, wynoszących od 20 do 30 mm na Ziemi Lubuskiej, Pojezierzu Wielkopolskim oraz na Podlasiu, do wysokich, od 60 do 100 mm na Wyżynie Małopolskiej. Na przeważającym obszarze kraju opady były niższe od normy od 10 do 50%. Na Ziemi Lubuskiej oraz w środkowej części Pojezierza Pomorskiego wynosiły tylko 30–50% normy. Natomiast na Wyżnie Małopolskiej opady atmosferyczne tego miesiąca stanowiły 90–110% normy.
W pierwszej dekadzie czerwca bardzo niskie opady wystąpiły we wschodniej części kraju (od poniżej 5 do 10 mm), a w zachodnich i południowych obszarach Polski od 10 do ponad 50 mm. Drugą dekadę tego miesiąca charakteryzowały bardzo niskie opady (do 5 mm) lub też notowano ich brak w północnej Polsce. W południowej części kraju notowano opady od 5 do ponad 50 mm, zwłaszcza w części południowo-wschodniej. Trzecia dekada obfitowała już w większe opady, wynoszące na przeważającym obszarze kraju od 15 do 50 mm, a na terenach południowej Polski przekraczały 50 mm. Jedynie w północno-zachodnich obszarach kraju wystąpiły niskie opady – od 5 do 15 mm, a miejscami w tej części kraju występowały obszary, na których w dalszym ciągu nie notowano deszczu.
Pierwszą dekadę lipca na przeważającym obszarze kraju charakteryzowały bardzo niskie opady atmosferyczne wynoszące maksymalnie do 10 mm, a w niektórych rejonach Polski w ogóle ich nie notowano. Jedynie we wschodnich i zachodnich krańcach kraju odnotowano opady nieco większe od 10 do 20 mm.
[Zapewne znaczące opady, które wystąpiły już po tym czasie, tj. po 10 lipca zmienią obraz kraju pod względem zaopatrzenia upraw w wodę. Jednak zboża, wiele roślin strączkowych oraz rzepaki nie skorzystają już z tego pogodowego prezentu. Aktualny stan wilgotności gleb na poziomie 0–7 cm – patrz mapa II. – przyp. red.]
Źródło: IUNG
[bie]
StoryEditor
Susza zagościła w kraju na dobre
W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2018 r. IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju wynosiła –178 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania zmniejszyła się o 3,5 mm.