Władze Szkocji chcą skorzystać z możliwości wprowadzonych w marcu br. unijną dyrektywą (UE) 2015/412. Zgodnie z nią każdy kraj może ograniczyć uprawę dopuszczonych przez UE gatunków GMO na swoim terytorium. Plany te spotkały się z dużą krytyką oddziału Krajowego Związku Rolników w Szkocji, który uznaje je za nieprzystające do światowego trendu w tej branży i powzięte bez odpowiedniej debaty. Zakaz nie obejmuje badań naukowych tej grupy roślin, w których Szkocja jest liderem w zakresie badań nad żywnością genetycznie modyfikowaną.
Z kolei brytyjski rząd, mimo sprzeciwów ze strony grup konsumenckich i ochrony środowiska planuje zezwolić na terenie Anglii uprawę GMO kukurydzy i rzepaku. Decyzję tę popiera lokalny agrobiznes, naukowcy i Krajowy Związek Rolników (NFU).
Decyzje w sprawie ewentualnego zakazu uprawy roślin GMO muszą być obecnie argumentowane przesłankami nie-naukowymi, np. wpływem społeczno-gospodarczym, względami polityki publicznej czy planowaniem przestrzennym. Dyrektywa ta nakazuje państwom dopuszczającym uprawę roślin modyfikowanych genetycznie tworzenie stref buforowych, aby oddzielić je od upraw konwencjonalnych.
Źródło: Euractiv.
bie
StoryEditor
Szkocja zamierza zakazać, a Wielka Brytania rozszerzyć uprawę roślin GMO
Szkocki rząd planuje zakazanie upraw genetycznie modyfikowanych roślin, a Wielka Brytania chce rozszerzyć ich zasięg na swoim terytorium.