Co roku zgnilizna twardzikowa dość silnie infekuje rośliny, osłabiając przewodzenie w nich wody i składników pokarmowych. Przyczynia się do osypywania znacznej części nasion rzepaku, co obniża plonowanie oraz pogarsza ich jakość. Sprawcę tej choroby, grzyb Sclerotinia sclerotiorum można zwalczyć wieloma fungicydami. Chcąc jednak zwiększyć skuteczność ochrony, m.in. poprzez dokładne ustalenie terminu zabiegu, warto poznać „słabe punkty” patogenu.
Kiedy zatem trzeba wykonać zabieg? Od wielu lat w różnych lokalizacjach w kraju Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk prowadzi badania mające na celu określenie optymalnego terminu zastosowania fungicydu przeciwko sprawcy zgnilizny twardzikowej. Skuteczność zabiegu w znacznej mierze zależała od terminu pojawienia się zarodników patogenu na płatkach rzepaku. Odsetek zdrowych roślin był też silnie skorelowany z wielkością uzyskanego plonu.
Pełny tekst nt. patogenu oraz jak i kiedy należy zwalczać sprawcę zgnilizny twardzikowej w rzepaku znajduje się w wydaniu 5/2017 „top agrar Polsla na str. 104–109.
(jbie)
StoryEditor
Termin zwalczania zgnilizny twardzikowej musi być precyzyjny
W ubiegłym sezonie zgnilizna twardzikowa obniżyła plony wielu plantacji rzepaku. Okazuje się, że należy bardzo precyzyjnie wyznaczyć termin jej zwalczania.