Tym razem na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2020/23 z dnia 13 stycznia 2020 r. nie odnowiono zatwierdzenia substancji czynnej tiachlopryd. W związku z powyższym kraje należące do Unii Europejskiej zostały zobowiązane do wycofania zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków zawierających powyższą substancję z dniem 3 sierpnia 2020 r., natomiast z dniem 3 lutego br. mija termin, kiedy to insektycydy z tiachloprydem mogą być stosowane, i przechowywane, do tego czasu muszą zostać również unieszkodliwione.
Tiachlopryd to związek z grupy neonikotynoidów, podgrupy chloronikotynyli. Środki zawierające powyższą substancje czynną, dotychczas można było stosować w uprawach wielkoobszarowych m.in. rzepaku oraz ziemniaku, jak również amatorsko na działkach czy przydomowych ogrodach. Służyły one do zwalczania szkodników gryzących oraz kłująco-ssących takich jak słodyszek rzepakowy, chowacz czterozębny czy chowacz podobnik.
Poniżej środki zawierające tiachlopryd, których po 3 lutym nie będzie można stosować.
Agnieszka Kalinowska
StoryEditor
Tiachlopryd zakazany - zobacz czego musisz się szybko pozbyć
W minionym roku z rejestru usunięto środki zawierające między innymi takie substancje czynne jak: metiokarb, dimetoat czy chloropiryfos. Nowy rok przynosi rolnikom kolejne zmiany.