StoryEditor

Trawy na poplon i paszę

  Sianie międzyplonów może być nie tylko „obowiązkiem” unijnym. Dzięki nim można także poprawić bazę paszową w gospodarstwie. Jest to możliwe dzięki włączeniu do międzyplonów życic, głównie krótkotrwałych.
28.07.2016., 09:07h

Najbardziej przydatną życicą będzie w tym wypadku życica westerwoldzka. Jest ona jednorocznym podgatunkiem życicy wielokwiatowej, przydatnym do uprawy na gruntach ornych. Jest to trawa wysoka, o bardzo dużej konkurencyjności. Cechy botaniczne oraz rytm wzrostu i rozwoju roślin są podobne do życicy wielokwiatowej. Po wschodach rośliny rozwijają się bardzo szybko, dynamicznie rozwija się też ich system korzeniowy. Wykształcają większą liczbę pędów generatywnych niż życica wielokwiatowa.

W Krajowym rejestrze znajduje się siedem odmian uprawnych życicy wielokwiatowej westerwoldzkiej. Szczególnie przydatna do uprawy poplonowej na zbiór tylko jednego odrostu jest odmiana Liquattro. Mniej przydatne są odmiany późno kłoszące się.

Odmiany życicy wysiewa się w ilości 45 kg/ha (średnio 1200 nasion/m2). Przedsiewnie stosuje się tylko azot w dawce 70–90 kg N/ ha. Można ją użytkować na kiszonkę w fazie strzelania w źdźbło lub wypasać jesienią.

Przykłady mieszanek międzyplonowych z udziałem życicy westerwoldzkiej, a także innych życic znajdziecie w najnowszym numerze „top agrar Polska”, tj. 08/2016, na stronach 104–107.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 19:37