Buraki cukrowe potrzebują do siewu gleby staranie doprawionej i zagęszczonej. Wysiane drobne, otoczkowane nasiona muszą mieć kontakt z wilgotnym podłożem, w celu rozpuszczenia otoczki i dostępu wilgoci do nasion. Tylko przez roztwór glebowy zaczną bowiem działać w okolicach nasion składniki grzybobójcze, insektobójcze i nawozy startowe z otoczki. Lekkie ich przykrycie będzie sprzyjało natomiast równomiernym wschodom.
Przed siewem wymagana jest z kolei regulacja siewnika. Rozstawę międzyrzędzi należy ustawić na 45 cm, gęstość siewu na ok. 18 cm, a głębokość na 2–3 cm. Umieszczenie nasion zbyt głęboko spowoduje opóźnienie, natomiast siew zbyt płytki jest przyczyną przesuszenia warstwy siewnej pola, co powoduje gorsze kiełkowanie nasion – może nadmiernie obniżyć obsadę polową roślin. Przy takich parametrach wysiewa się ok. 125 tys. szt. nasion/ha, co przy polowej zdolności wschodów na poziomie 75–80% pozwoli uzyskać zaplanowana obsadę roślin, tj. 90–100 tys. szt/ha.
W trakcie siewów należy też pamiętać o sprawdzaniu stanu redlic – ich ostrej płozie, które trzeba zaostrzyć po obsianiu ok. 50–60 ha. Ostra płoza odpowiada m.in. za kontakt nasion z wilgotnym podłożem oraz pozwala utrzymać odległość między nasionami, które nie przemieszczają się w wąskiej szczelinie glebowej.
Nasiona buraka wymagają także dobrego dociśnięcia warstwy gleby przez kółka za redlicą siewną. Element ten pozwala utrzymać podsiąkanie wody glebowej, potrzebnej do dynamicznych wschodów.
Siew buraka należy także wykonać odpowiednią prędkością roboczą, tj. ok. 5 km/godz. Zbyt szybka praca siewnika powoduje niedokładne rozmieszczenie nasion, „bliźniacze wschody”, złe lub brak okrycia nasion, niewłaściwa pracę kółek dociskowych, a ostatecznie straty w obsadzie roślin.
[bie]
StoryEditor
Trwają siewy buraków, co zatem trzeba kontrolować?
Cukrownie meldują o 10–20-procentowych zasiewach buraka cukrowego. To jednak gatunek wymagający, podobnie jak rzepak, pod względem przygotowania gleby i precyzji siewu. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?