Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego nie ma wątpliwości, że Krajowe Dni Pola to wyjątkowa impreza, która przyciągnie do Sielinka środowisko i branżę rolniczą z całej Polski.
– To zarówno szansa, by na własne oczy i na żywo przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo, ale również lepiej poznać tradycje polskiej wsi oraz kulturę Wielkopolski. To dla nas niezwykła szansa, by zaprezentować dokonania Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ale jednocześnie ogromne wyzwanie, któremu chcemy podołać – ocenia.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu partnerem KDP
W imprezie będą, w charakterze partnerów, będzie uczestniczyło wiele innych instytucji takich jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Centrum Doradztwa Rolniczego, wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza, ale także samorządy takie jak powiat grodziski (oraz gminy Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo i Granowo) czy powiat nowotomyski (w tym gminy Nowy Tomyśl, Opalenica i Miedzichowo).
– Bez wsparcia naszych partnerów nie bylibyśmy w stanie sami zorganizować Krajowych Dni Pola w takim formacie, w jakim chcemy. Pomoc ze strony instytucji, z którymi dobrze współpracujemy od lat, jest nieoceniona – mówi Jacek Sommerfeld.
Poletka demonstracyjne na Krajowych Dniach Pola
Jak informuje wielkopolski ODR, główne obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 odbędą się w dniach 3-5 czerwca 2023 roku. |
– Uroczyste otwarcie targów odbędzie się w sobotę, 3 czerwca. Przez cały weekend odwiedzający będą mogli zapoznać się z odmianami uprawianymi na poletkach demonstracyjnych WODR, zobaczyć najnowszą ofertę firm związanych z branżą rolniczą oraz przekonać się o innowacjach wykorzystywanych w rolnictwie – podaje Norbert Kowalski z poznańskiego Ośrodka. – Nieodłącznym elementem targów w Sielinku jest również wystawa zwierząt hodowlanych. Podobnie będzie na Krajowych Dniach Pola. Nie zabraknie także ludowej kultury i tradycji, stoisk kół gospodyń wiejskich oraz występów rozmaitych zespołów muzycznych.
Cały teren wydarzenia podzielony będzie na kilka stref tematycznych:
- Strefa poletek demonstracyjnych,
- Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych,
- Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych,
- Strefa Innowacje i nauka praktyce,
- Strefa rozwoju obszarów wiejskich,
- Strefa ogrodnicza,
- Strefa energii dla rolnictwa.
Poniedziałek dla uczniów szkół rolniczych
Poniedziałek, 5 czerwca – jak zapowiadają organizatorzy – zostanie w całości poświęcony uczniom szkół związanych z rolnictwem, którzy będą mieli okazję, by w praktyce przekonać się, jak może wyglądać nowoczesne rolnictwo i wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach polowych.
– Młode pokolenie jest naszą przyszłością, dlatego udział uczniów w takich wydarzeniach jest bardzo cenny – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja top agrar Polska.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja top agrar Polska.
fot. WODR