StoryEditor

Uciążliwi sąsiedzi rzepaku

Wkrótce znów będziemy chronić rzepak przed chwastami. Wśród nich znajdą się gatunki uciążliwe, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
22.07.2019., 10:07h
Do uciążliwych gatunków chwastów występujących na plantacjach rzepaku ozimego należą m.in. stulicha psia, farbownik polny, bodziszek drobny oraz maki. Stulicha psia podobnie jak rzepak należy do rodziny kapustowatych. Jest to gatunek preferujący stanowiska o glebach kamienistych, piaszczystych, również próchnicznych. Farbownik polny (dawniej krzywoszyj polny) zazwyczaj spotykany jest na piaszczystych, lekkich glebach, o lekko kwaśnym odczynie. Bodziszek drobny występuje najczęściej na żyznych, próchnicznych, wapiennych glebach, zasobnych w azot. Mak polny z kolei zazwyczaj występuje na stanowiskach o glebach gliniastych, piaszczysto-gliniastych i próchnicznych, cechujących się dużą zasobnością w bor i azot.

Oporne najlepiej doglebowo

Do zwalczania chwastów uciążliwych warto przystąpić jak najwcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu doglebowego. Warto zwrócić tu uwagę na znajomość historii pola, która pozwoli ocenić przewidywany skład gatunkowy chwastów, które mogą wystąpić na danej plantacji. Rozsądnym rozwiązaniem jest tu również zabieg z zastosowaniem kilku substancji czynnych, co pozwoli na zwalczenie szerszego spektrum chwastów. Wybór substancji o różnych mechanizmach działania jest ważny również w kontekście przeciwdziałania odporności chwastów na herbicydy.

Więcej o jesiennej walce z chwastami uciążliwymi i nie tylko przeczytasz w najnowszym, sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 98.


jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:26