
Zatwierdzenie substancji czynnej Flufenacetu nie zostanie odnowione. Propozycja Komisji Europejskiej została przyjęta przez państwa członkowskie UE w środę w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF).
Zobacz także: Czy popularny herbicyd na fiołka i miotłę zostanie wycofany?
Kolejna substancja czynna pod znakiem zapytania
Głosowanie nad wnioskiem w sprawie zakazu stosowania substancji czynnej Flutolanil, który został również przedstawiony przez Komisję, zostało podobno odroczone. Powodem odroczenia jest potrzeba konsultacji ze strony krajów należących do UE. Flutolanil jest to fungicydem stosowanym do ochrony upraw ziemniaków.
Komisja Europejska uzasadniła propozycję zakazu stosowania flufenacetu o właściwościach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, opierając się na ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Z drugiej strony, w przypadku flutolanilu Komisja krytykuje fakt, że chociaż EFSA nie zidentyfikowała żadnych tak zwanych obszarów krytycznych dla tej substancji czynnej, to jednak ocena ryzyka jest niepewna ze względu na brak danych.
Jak zaznacza Komisja Europejska, w przypadku obu substancji czynnych problemem jest to, że w wyniku degradacji tworzą one kwas trifluorooctowy (TFA).
TFA należy do grupy substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) i podejrzewa się, że działa szkodliwie na rozrodczość u ludzi. W uzasadnieniu Komisja powołuje się również na badanie przeprowadzone przez Bayer AG. Wykazało ono poważne wady rozwojowe u płodów królików po podaniu im TFA.
Alfons Deter
Fot: Tomasz Czubiński