StoryEditor

UltraGran stabilo – mocznik z inhibitorem ureazy

W nadchodzącym sezonie w ofercie firmy PhosAgro pojawi się nowy produkt, nawóz azotowy UltraGran stabilo. To pierwszy produkt w ofercie firmy, w którym zastosowano stabilizator azotu Limus – inhibitor ureazy produkowany przez koncern BASF. Zawiera on dwie formy stabilizujące – NBPT i NPPT.
11.12.2020., 11:12h
Mechanizm działania nawozu UltraGran stabilo polega na aktywnym blokowaniu enzymu ureazy, który wiąże się ze standardowym mocznikiem i przekształca go do amoniaku oraz dwutlenku węgla. Jeżeli w miejscu aktywnym enzymu – ureazy – pojawi się inhibitor, to nie dochodzi do reakcji i amoniak nie jest wytwarzany. Dzięki tym właściwościom, stosując nowy produkt, można zwiększyć efektywność nawożenia azotem nawet o 30 % w porównaniu z zastosowaniem mocznika bez stabilizatora oraz ograniczyć straty azotu. W glebie inhibitor rozkłada się, uwalniając jednocześnie inne składniki mineralne, tj. fosfor i siarka.

Zdaniem producenta, zastosowanie UltraGran stabilo pozwala nie tylko na lepsze wykorzystanie azotu przez rośliny w okresie wegetacji, ale również ma  korzystny wpływ na środowisko, ograniczając emisję szkodliwego amoniaku do atmosfery. Dzięki kontroli procesu hydrolizy ogranicza się straty azotu:
  • szczególnie w glebach o odczynie zasadowym lub świeżo zwapnowanych
  • o niskiej zawartości materii organicznej
  • w niekorzystnych warunkach środowiskowych, takich jak wysoka temperatura, sucha gleba, brak opadów, wiatr, silne nasłonecznienie
  • w systemach uproszczonej uprawy
  • w sytuacji, gdy nie można w krótkim czasie po aplikacji wymieszać nawozu z glebą.
Firma PhosAgro deklaruje również, że nowy produkt jest wyrównanym, stabilnym i trwałym granulatem, wygodnym w transporcie i magazynowaniu, gwarantującym równomierny wysiew nawozu przy dużym zakresie szerokości rozsiewu, co pozwoli mu być konkurencyjnym dla istniejących już podobnych rozwiązań na rynku.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 08:09