StoryEditor

Unia chce zadbać o gleby

W środę 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie wniosku KE dotyczącego ustawy o monitorowaniu gleb. Ma to być pierwszy w historii akt prawny UE poświęcony zdrowiu gleb. Za przyjęciem głosowało 336 posłów, przeciw było 242, a 33 wstrzymało się.
13.04.2024., 06:19h

Ambicją Parlamentu Europejskiego jest aby do 2050 r. poziom zanieczyszczeń gleb w UE spadł do zera. Jednak nie wszyscy tak samo rozumieją pojęcie zanieczyszczenia gleb. Dlatego pojawiła się też potrzeba zharmonizowanej definicji stanu gleby, a także kompleksowych i spójnych ram ich monitorowania w celu wspierania zrównoważonego gospodarowania i rekultywacji miejsc zanieczyszczonych.

Konsekwencją nowego prawa jest obowiązek państw członkowskich monitorowania i oceny stanu zdrowia wszystkich gleb na swoich terytoriach. Proponowana jest pięciostopniowa skala oceny stanu gleb:

  • wysoka jakość,
  • dobra jakość,
  • umiarkowana jakość,
  • gleba zdegradowana;
  • gleba skrajnie zdegradowana.

Gleby pierwszych dwóch stopni będą uznane za zdrowe.

Według KE mamy w UE ok. 2,8 mln miejsc potencjalnie skażonych. Ma zatem powstać publiczny wykaz takich obiektów we wszystkich krajach UE najpóźniej cztery lata po wejściu w życie dyrektywy. Ale oprócz tego zostanie na kraje nałożony obowiązek oczyszczenia skażonych miejsc, a koszty tego ma ponieść zanieczyszczający.

- W końcu jesteśmy blisko osiągnięcia wspólnych europejskich ram ochrony naszych gleb przed degradacją. Bez zdrowych gleb nie będzie życia na tej planecie. Środki utrzymania rolników i żywność na naszym stole zależą od tego nieodnawialnego zasobu. Dlatego naszym obowiązkiem jest przyjęcie pierwszego wspólnego dla całej Unii aktu prawnego mającego na celu monitorowanie i poprawę stanu gleby - powiedział po głosowaniu sprawozdawca Martin Hojsík ze Słowacji.

Parlament przyjął obecnie swoje stanowisko w pierwszym czytaniu, ale ponieważ kadencja PE dobiega końca, to dalszym procedowaniem sprawy zajmie nowy PE po wyborach. Warto dodać, że unijne szacunki wskazują, że aż ok. 60-70% gleb jest w złym stanie ze względu na takie czynniki, jak

  • ekspansja miast,
  • niski poziom recyklingu gleb,
  • intensyfikacja rolnictwa
  • zmiany klimatu.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 00:52