Największy wzrost przetwarzania słonecznika wśród krajów Unii Europejskiej jest oczekiwany w Rumunii, na Węgrzech, we Francji, Hiszpanii i Bułgarii.
Według szacunków ekspertów w marcu Unia Europejska zaimportowała 100 tys. ton słonecznika. To jest najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Dla porównania – w lutym i marcu ubiegłego roku import wyniósł odpowiednio 40 tys. ton i 27 tys. ton. Główny wolumen był dostarczony z Mołdawii (75 tysięcy ton) i Ukrainy (14 tysięcy ton).
Warto zauważyć, że wielkość eksportu słonecznika z Ukrainy w kwietniu osiągnęła 105 tysięcy ton, z których zdecydowana większość została dostarczona do UE, a w maju te wielkości dostaw z Ukrainy mogą się utrzymywać. Ponadto analitycy oczekują, że w kwietniu i lipcu tego roku Argentyna wyeksportuje do UE około 120-130 tys. ton słonecznika.
Łącznie od początku roku marketingowego, czyli sierpień-marzec 2021/22 roku, Unia Europejska importowała 413 tys. ton słonecznika. Ten wskaźnik jest znacznie mniejszy poziomu poprzedniego roku marketingowego 2020/21 – 710 tys. ton.
Fot. Envato Elements