StoryEditor

Unia wspiera innowacje w rolnictwie

W Dublinie odbyła się konferencja organizowana przez Komisję Europejską, której celem była promocja inicjatywy Europejskiego Partnerstwa Innowacji na rzecz produktywności i zrównoważenia w rolnictwie (EIP-AGRI).
11.12.2015., 10:12h

W spotkaniu w Dublinie wzięło udział blisko 130 osób z 26 krajów Europy. Największą grupę wśród uczestników stanowili rolnicy. Podczas spotkania omawiano znaczenie systemu wiedzy i informacji rolniczej (AKIS) w kontekście istniejącej sieci rozwoju obszarów wiejskich, zastanawiano się nad strukturą i funkcjonowaniem rolniczych organizacji doradczych w Europie, oceniano przepływ informacji pomiędzy badaniami a praktyką. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. 

Drugi dzień spotkania był poświęcony praktycznym doświadczeniom w zakresie wymiany wiedzy i upowszechniania interaktywnej innowacji w rolnictwie europejskim. Honorowymi gośćmi byli Phil Hogan, Komisarz Rolnictwa UE oraz John Bell – Dyrektor ds. Biogospodarki w Generalnej Dyrekcji ds. Badań i Innowacji. Podczas południowej sesji obrad, uczestnicy seminarium dyskutowali w 8 tematycznych grupach, prowadzonych przez liderów innowacyjnych lokalnych projektów wybranych przez Komisję. Dyskusje umożliwiły wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami z różnych dziedzin z całej Europy. W podsumowaniu zwrócono uwagę na narzędzia, metody i techniki jakimi należy się posługiwać podczas procesu dzielenia się wiedzą i wdrażania innowacji w sektorze rolnictwa.

Rolnicy w Europie są pod silną presją dynamiki rynku i środowiska naturalnego, wobec czego potrzebują szybkiego dostępu do aktualnych informacji. Celem EIP-AGRI jest formowanie partnerstwa i budowanie powiązań pomiędzy ekspertami z różnych dziedzin w ramach tworzonej sieci EIP-AGRI, gdzie Komisja zachęca do interdyscyplinarnej współpracy z rolnikami. Rolnicy, doradcy, naukowcy, przedsiębiorcy rolniczy, organizacje pozarządowe oraz pozostali interesariusze wymieniają się pomysłami i wiedzą, dzięki czemu innowacyjne koncepcje i wyniki badań naukowych mogą być szybciej wdrożone do praktyki. W styczniu 2015 roku, sieć EIP-AGRI została połączona z Europejską Siecią na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Istniejące możliwości finansowania innowacyjnych projektów w Polskim rolnictwie obejmują między innymi działania zawarte w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 oraz tworzenie tematycznych sieci w programie badawczym UE Horyzont 2020. 

oprac. mwal

Źródło: IUNG-PIB

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 00:48