StoryEditor

Uprawa konopi siewnych i medycznych – prace Podkomisji Sejmowej

W ramach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP, odbyło się Posiedzenie Podkomisji, na temat uprawy konopi siewnych i medycznych oraz ich znaczenia w rolnictwie. Ile uprawiamy w Polsce konopi? 
17.01.2021., 12:01h
Konopie siewne i włókniste cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko rolników, ale również Komisji Rolnictwa. 

Kilka dni temu w ramach Podkomisji odbyło się spotkanie online, w którym uczestniczył Sekretarz stanu Ryszard Bartosik oraz przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, sektora uprawy i przetwórstwa konopi, a także pracownicy instytutów badawczych.

Według Ryszarda Bartosika znaczenie uprawy konopi włóknistych w Polsce rośnie, ale również zapotrzebowanie.

– Zgodnie z danymi z Urzędów Marszałkowskich w roku 2013 konopie uprawiane były na powierzchni ok. 254 ha, a w roku 2020 roku na już powierzchni  ok. 3,6 tys. ha, co oznacza 14-krotny wzrost. O zainteresowaniu uprawą konopi świadczy także rosnąca ilość beneficjentów płatności bezpośrednich do konopi włóknistych – informuje resort rolnictwa. Według MRiRW produkt główny z uprawy konopi jak i produkty uboczne mają szerokie zastosowanie w różnych sektorach biogospodarki. Ponadto konopie pochłaniają dużo dwutlenku węgla z atmosfery. Konopie znakomicie adaptują się do różnorodnych warunków klimatycznych, są istotne w płodozmianie. 

Resort rolnictwa zamierza wspierać ten sektor w obecnym okresie programowania WPR oraz kontynuować wsparcie w ramach WPR na lata  2021-2027, zarówno w ramach I jak i II filaru. Wobec rosnącego zainteresowania należy rozważyć zmiany w aktualnych przepisach ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, dla której wiodące jest Ministerstwo Zdrowia.

Oprac. dkol na podst. MRiRW
Fot. poglądowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. styczeń 2025 11:13