StoryEditor

Uprawa minikiwi w Polsce. Czy rolnik może na tym zarobić?

Wszyscy znają kiwi, ale już o minikiwi nie każdy słyszał. Tak się składa, że to od niego wszystko się zaczęło i ku zdziwieniu wielu ten egzotyczny owoc można uprawiać w polskich warunkach. Rafał Konopka spod Wolsztyna w Wielkopolsce wraz ze wspólnikami już od kilku lat z sukcesem zajmuje się jego uprawą na 10 hektarach.
14.09.2022., 08:09h

Kiwi, ale w wersji mini? Czemu nie! Zwłaszcza że pokryte są gładką, jadalną skórką, dzięki czemu można się nim delektować od razu, bez zbędnego obierania. Do tego walory zdrowotne – nadzwyczajnie wysoka zawartość witaminy C – sprawiają, że minikiwi jest naprawdę wyjątkowe. Owoc wprawdzie egzotyczny, ale żeby zobaczyć plantację minikiwi, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Rafał Konopka spod Wolsztyna w Wielkopolsce wraz ze wspólnikami już od kilku lat z sukcesem zajmuje się jego uprawą na 10 hektarach. To największa plantacja tych owoców w Polsce.

W 2015 r. powstała próbna plantacja na jednym hektarze

– Cała przygoda z minikiwi zaczęła się od pomysłu utworzenia w 2015 r. próbnej plantacji na jednym hektarze, która miała posłużyć jako pole doświadczalne – opowiada Rafał Konopka.

Minikiwi, zwane również aktinidią, choć zyskuje na popularności, nadal w naszym kraju jest produktem niszowym, którego towarową uprawą trudni się zaledwie kilkunastu pasjonatów. Nic dziwnego – podręczników, mogących stanowić bazę dla początkujących plantatorów tych owoców w polskich warunkach jest jak na lekarstwo, każdy ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:43