Ustawa odrzucona po protestach
Rzeczywiście tzw. mała nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach, zaproponowana przez rząd i przekazana do procedowania w Sejmie, mogła wykoleić produkcję rzepaku w Polsce i to w okresie rekordowych zbiorów i w czasie podejmowania decyzji o kolejnych zasiewach. Szczególne protesty zrodziły propozycje ograniczające zarówno NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy), jak i konieczność jego bezwzględnej realizacji jedynie do 60%. Wszczęta przez organizacje rolnicze i media (przy naszym udziale) burza, przyczyniła się do autorefleksji i zmian już na etapie pierwszego czytania ustawy przed komisją sejmową, a w konsekwencji do zaniechania jej dalszego procedowania.
Zmiany zasad w trakcie roku
Omawiając szczegółowo zaproponowane zapisy i ich konsekwencje Wojciech Kotala z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Cabaj & Kotala w swej prezentacji mówił jednak, że całkowite zaniechanie prac nad ustawą może być szkodliwe dla branży, bowiem miała ona określić szereg ważnych dla biopaliwowego rynku parametrów.
Miała wyznaczyć ramy do realizacji NCW w roku 2023 oraz dać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzamy do krajowego systemu paliwo...