StoryEditor

Uwaga kierowcy, ustąpcie pierwszeństwa największemu owadożernemu ssakowi w Polsce

Mowa oczywiście o jeżu, jednym z najbardziej rozpoznawanych zwierząt. Prowadzi nocny tryb życia, przesypia zimę, zatem właśnie teraz można spotkać go w całej Polsce. Niestety, mimo że jest pod ochroną, będąc sprzymierzeńcem człowieka, w tym rolników, zbyt często ginie na naszych drogach.
13.04.2018., 14:04h
W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący niemal całą Polskę oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), spotykany na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Szczecińskim. Jeże są bardzo pożyteczne, odżywiają się wieloma szkodliwymi owadami, są więc ważne nie tylko dla lasów, ale też ogrodów, sadów czy upraw polowych.
Głównym składnikiem diety tych zwierząt są owady, dżdżownice, małe gryzonie, jaja ptaków, żaby, jaszczurki a nawet węże. W trakcie sezonu wegetacyjnego mogą podwoić swoją wagę (do ok. 2 kg.), potrafią w ciągu nocy zjeść 200 gram różnych owadów.

Duża część ciała jeża pokryta jest kolcami. Dorosły osobnik o wadze ok. 1,5 kg ma ich ok. 7 tys. Największymi wrogami jeży są borsuki, lisy, psy i puchacze oraz… pędzący po drogach samochody, zwłaszcza po zmierzchu. Jeże nie radzą sobie na drogach, nie potrafią uciec, przyjmują obronną pozę – zwijają się w kulkę – która niestety nie jest wystarczającą tarczą. Gdy widzimy na drodze jeża, zwolnijmy lub nawet przenieśmy go na drugą stronę.
Okresem krytycznym dla jeży jest czas rozrodu (maj–sierpień), wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo. Osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie. Jeże często giną też podczas wypalania traw na nieużytkach. Możemy to zmienić, bo warto…, to przecież nasz dalszy „kuzyn ssak”.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 17:01