Ważne substancje grzybobójcze, jak propikonazol, epoksykonazol, chlorotalonil, mankozeb czy prochloraz i izopirazam zniknęły z rejestrów. Popularny tebukonazol będzie prawdopodobnie dostępny tylko do 2024 r. W perspektywie paleta substancji czynnych zostanie znacznie ograniczona. Przy tym w ciągu ostatnich 15 lat znacznie wzrosła odporność patogenów. Strobiluryny, karboksyamidy, a także azole są mniej skuteczne w zwalczaniu mączniaka prawdziwego, septoriozy paskowanej czy plamistości siatkowej.
Firmy fitofarmaceutyczne pracują nad nowymi substancjami fungicydowymi w zbożach. Przykładem może być fenpikoksamid, wprowadzony niedawno w Niemczech w produktach Univoq i Questar. Natomiast adepidyn z grupy SDHI (Miravis) ma zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych 3-5 lat. Trwają badania rejestracyjne dla Pavecto (nowa s.cz. w grupie strobiluryn) oraz dla izoflucypramu (karboksyamidy).
Jak sprawdzą się alternatywne produkty biologiczne i biostymulatory. Czy będzie możliwe skuteczne zwalczanie chorób dzięki nowym metodom inżynierii genetycznej, takim jak system CRISPR/Cas czy system RNAi.? Jak dziś chronić łan i uzyskać najwyższe plony?
Na te pytania odpowie Herman Hanhart, niezależny doradca agrotechniczny z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej Westfalii podczas sesji UPAWA TECHNIKA II na VII Forum Rolników i Agrobiznesu. Podczas tego panelu porozmawiamy także o nowoczesnych strategiach ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych oraz ochronie fungicydowej.