StoryEditor

W ciągu doby odparowuje ok. 4 mm wody

Dane satelitarne wskazują, że w ciągu doby na skutek ewapotranspiracji (parowania z gleby i transpiracji roślin) tracimy obecnie ok. 4 mm wody.
22.05.2023., 15:05h
Dla wielu obszarów południowego wschodu Polski, gdzie niedawno wystąpiły obfite opady deszczu, pogoda sprzyja obecnie powracaniu rzek do koryt i wysychaniu pól oraz posesji. Zatem to dobra wiadomość, że w ciągu doby ubywa z zasobów środowiskowych od 4 do ok. 5 mm wody. Dla pozostałych rejonów należy ją raczej przyjąć, jako mniej korzystną, gdyż duże areały zaczynają pokazywać deficyt wody w wierzchniej warstwie gleby. Większość upraw, zwłaszcza ozimych, jest mocno zaawansowanych w rozwoju i na etapie intensywnej wegetacji.
Z kolei uprawy jare, tj. burak, kukurydza, ziemniak czy słonecznik kontynuują pierwsze fazy po wschodach i nie maja jeszcze silnie wykształconego systemu korzeniowego, więc ich potrzeby wilgoci w glebie są obecnie dość wysokie.
Zróżnicowane ubytki
Obecnie ok. ¾ powierzchni kraju, głównie wschodnia i centralna część oraz woj. opolskie i duży obszar woj. zachodniopomorskiego, traci w ciągu doby średnio od 3,25 mm do ponad 5 mm wody (zaznaczone na mapie odpowiednio na kolor żółty, przez pomarańczowy i czerwony do wiśniowego).
Nieco lepiej wygląda natomiast sytuacja w zachodniej Polsce, a zwłaszcza w woj. dolnośląskim, pomorskim oraz w częściowo w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim, gdzie straty te sięgają od 1,5 mm do 3 mm (kolor zielony; patrz mapa; źródło IMGW).
Niebawem I raport o suszy rolniczej
Na szczęście jutro, a zwłaszcza w środę zapowiadane są większe opady deszczu, ale głównie w zachodniej i południowej Polsce. Generalnie majowe opady dobrze służą rozwojowi upraw, zwiastując wysokie plony. Oby tych przewidywań nie popsuły susze w czerwcu i lipcu.
W najbliższych dniach ukaże się też pierwszy oficjalny raport IUNG – PIB nt. suszy rolniczej. Jest on monitorowany od trzeciej dekady marca (21.03) do końca drugiej dekady maja (20.05). Ale po wynikach średnich opadów w kraju za marzec i kwiecień po ok. 40 mm oraz kilku majowych rzędy 15 mm, lokalnie ok. 50 mm, instytut najprawdopodobniej oświadczy, że w tym przedziale czasowym susza rolnicza w kraju nie występuje i obecnie nie zagraża żadnej uprawie polowej.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 15:42