Uprawa roślin bez gleby i słońca? Rolnictwo wertykalne to umożliwia! Dotyczy to uprawy roślin w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie zbiory odbywają się przez cały rok. Z reguły gospodarstwa wertykalne są zlokalizowane w środowisku miejskim i to właśnie tam zabezpieczają lokalny rynek żywnościowy. Ceny tej żywności są często stosunkowo wysokie, ponieważ gospodarstwa zużywają dużo energii.
Farma w pobliżu Kopenhagi
Na terenie przemysłowym, 20 km na zachód od stolicy Danii powstaje największa pionowa farma w Europie o łącznej powierzchni 0,7 ha. Budowa pierwszej części farmy jest już ukończona, reszta powinna być gotowa do końca 2021 roku. Na 14 piętrach uprawianych będzie 20 różnych rodzajów sałaty i ziół - w tym mięta, bazylia, rukola i młody szpinak. Odpowiednią technologię - w tym roboty, oprogramowanie i oświetlenie - dostarcza tajwańska specjalistyczna firma YesHealth Group.
Podczas gdy gospodarstwa tego typu dotychczas z trudem powstawały w Europie, Azja i Stany Zjednoczone poczyniły dalsze postępy.
Nordic Harvest nie jest jedyną europejską firmą, która chce rozwijać rolnictwo wertykalne. Start-up z siedzibą w Monachium zbudował również farmę w Kuwejcie o łącznej powierzchni 3400 metrów kwadratowych.
Źródło: www.agrarheute.com
Fot. Facebook/Nordic Harvest